We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Soundcore Aerofit 2 Headset Wireless Ear-hook, Open-ear Calls/Music/Sport/Everyday USB Type-C Bluetooth White
SKU
A3874G22
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AeroFit 2 Adjustable Open-Ear Wireless Hi-Res Audio Earbuds with AI Translation
Category: Headphones & Headsets
| SKU | A3874G22 |
|---|---|
| EAN | 0194644242275 |
| Manufacturer | ANKER |
| Availability | No |
AeroFit 2 Adjustable Open-Ear Wireless Hi-Res Audio Earbuds with AI Translation
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook, Open-ear |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Protection features | Weather resistant |
| Control type | Touch |
| Wireless charging | Yes |
| LED indicators | Battery level |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Clear sound | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook, Open-ear |
| Product colour | White |
| Charging case | Yes |
| Multipoint connectivity | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook, Open-ear |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Control type | Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 Ω |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Number of microphones | 4 |
| Control unit | |
| Control type | Touch |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 750 mAh |
| Continuous audio playback time | 10 h |
| Battery recharge time (charging case) | 2.6 h |
| Fast charging time | 10 min |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 42 h |
| Charging source | Charging case |
| Output voltage (charging case) | 5 V |
| Output current (charging case) | 0.42 A |
| Indication | |
| LED indicators | Battery level |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Width | 66.7 mm |
| Height | 25.1 mm |
| Depth | 80 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Charging case | Yes |
| Charging stand | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 5 W |
| Other features | |
| Volume control | Button |
| Continuous audio playback time | 10 h |
| Bluetooth version | 5.4 |