We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE NVIDIA RTX A1000 8GB PCIe Accelerator for
SKU
S5T74C
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NVIDIA RTX A1000 8GB PCIe Accelerator for HPE
Categories: Graphics Cards, HPE Aruba
| SKU | S5T74C |
|---|---|
| EAN | 0190017789743 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | No |
Do you require higher performance for artificial intelligence (AI) training and inference, high-performance computing (HPC) or graphics? NVIDIA Accelerators for HPE help solve the world’s most important scientific, industrial, and business challenges with AI and HPC. Visualize complex content to create cutting-edge products, tell immersive stories, and reimagine cities of the future. Extract new insights from massive datasets. Hewlett Packard Enterprise servers with NVIDIA accelerators are designed for the age of elastic computing, providing unmatched acceleration at every scale.
What is new supporting point:
NVIDIA RTX A400 4GB PCIe LP Brkt PCIe Accelerator for HPE
NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell Server Edition 32 GB PCIe Accelerator for HPE (for China/HK)
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition 96 GB PCIe Accelerator for HPE
NVIDIA RTX PRO 6000D Blackwell Server Edition 84 GB PCIe Accelerator for HPE (for China/HK)
NVIDIA RTX A400 4GB PCIe ATX Brkt PCIe Accelerator for HPE
What is new supporting point:
NVIDIA RTX A400 4GB PCIe LP Brkt PCIe Accelerator for HPE
NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell Server Edition 32 GB PCIe Accelerator for HPE (for China/HK)
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition 96 GB PCIe Accelerator for HPE
NVIDIA RTX PRO 6000D Blackwell Server Edition 84 GB PCIe Accelerator for HPE (for China/HK)
NVIDIA RTX A400 4GB PCIe ATX Brkt PCIe Accelerator for HPE
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory bandwidth (max) | 192 GB/s |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Technical details | |
| Height (imperial) | 6.2 cm (2.44") |
| Weight (imperial) | 1.3 kg (2.87 lbs) |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms; HPE Alletra Storage Server 4000 models |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 154.9 mm |
| Height | 61.9 mm |
| Depth | 266 mm |
| Other features | |
| Height (imperial) | 6.2 cm (2.44") |
| Weight (imperial) | 1.3 kg (2.87 lbs) |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms; HPE Alletra Storage Server 4000 models |