We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama Fancy USB flash drive 64 GB USB Type-A 2.0 Black, Silver
SKU
108062
Category: USB Flash Drives
| SKU | 108062 |
|---|---|
| EAN | 4047443166616 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Yes |
- This removable storage medium allows data to be written and erased as often as required and is ideal for capacity expansion
- LED function indicator gives information about the connection status
- USB stick which is made of brushed aluminium
- With cap
- Suitable for terminal devices with a USB interface
- With eye, allows e.g. attachment to a keyring
- LED function indicator gives information about the connection status
- USB stick which is made of brushed aluminium
- With cap
- Suitable for terminal devices with a USB interface
- With eye, allows e.g. attachment to a keyring
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 6 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2 |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2 |
| Read speed | 6 MB/s |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 8 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 9.5 mm |
| Package weight | 21 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 9.5 mm |
| Package weight | 21 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Aluminium |
You may also be interested in
| Product |
Hama Fancy USB flash drive 64 GB USB T...
Login for pricing
|
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 1...
Login for pricing
|
ADATA DashDrive UV128 128GB USB flash...
Login for pricing
|
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 1...
Login for pricing
|
Kingston Technology DataTraveler 128GB...
Login for pricing
|
Kingston Technology DataTraveler Exodi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
108062
|
SDCZ50-016G-B35
|
AUV128-128G-RBE
|
SDCZ50C-016G-B35W
|
DT70/128GB
|
DTX/128GB
|
| Manufacturer |
Hama
|
Sandisk
|
ADATA
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|





