We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ExpertBook B5 B5605CC-MBU715X Intel Core Ultra 7 255H Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Grey
SKU
B5605CC-MBU715X
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Core Ultra 7 255H (24MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200, Intel Arc 140T, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | B5605CC-MBU715X |
|---|---|
| EAN | 4711636123532 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Smart, secure AI power for business
ASUS ExpertBook B5 is a lightweight, AI-enhanced marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra and built-in Intel® Arc™ graphics1, ushering in a new era of productivity. It is your reliable business partner with superb on-the-go performance, enterprise-grade security and versatile customisation for strategic-thinking professionals — and infused with AI to make lighter work of the modern business world.
ASUS ExpertBook B5 also workforce computing deployments by seamlessly delivering customised solutions and supporting a variety of flexible configurations to meet specific needs, with options. This ultralight, premium design strikes the perfect balance of power and portability to precisely tackle intensive workflows and perfectly turbocharge productivity from the field to the boardroom.
ASUS ExpertBook B5 is a lightweight, AI-enhanced marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra and built-in Intel® Arc™ graphics1, ushering in a new era of productivity. It is your reliable business partner with superb on-the-go performance, enterprise-grade security and versatile customisation for strategic-thinking professionals — and infused with AI to make lighter work of the modern business world.
ASUS ExpertBook B5 also workforce computing deployments by seamlessly delivering customised solutions and supporting a variety of flexible configurations to meet specific needs, with options. This ultralight, premium design strikes the perfect balance of power and portability to precisely tackle intensive workflows and perfectly turbocharge productivity from the field to the boardroom.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Gentle Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 255H |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 55 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 358.4 mm |
| Depth | 253.9 mm |
| Height (front) | 1.75 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dirac |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |