We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE ProLiant ML30 Gen11 6333P 3.1GHz 6c 1P 1x32GB-U 8SFF MR216i-p 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
SKU
P87458-425
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ProLiant ML30 Gen11 6333P 3.1GHz 6c 1P 1x32GB-U 8SFF MR216i-p 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
| SKU | P87458-425 |
|---|---|
| EAN | 0190017826318 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | No |
Do you need a reliable enterprise-class tower server that can easily meet your budget? The HPE ProLiant ML30 Gen11 Plus server is a powerful yet affordable tower server designed for small offices, remote and branch offices to run on-premises and hybrid cloud solutions, delivering enterprise-class performance, security, reliability, and expandability at a low cost. Hewlett Packard Enterprise builds security right into the server with HPE iLO silicon root of trust. A redundant power supply option and up to four LFF or eight SFF hot-plug HDDs provide availability and flexibility. The enhanced expansion capability, now including PCIe Gen5, allows you to upgrade with serial attached SCSI (SAS) controllers or networking cards as your business grows, which can give you an extra edge. Power your business now with an HPE ProLiant ML30 Gen11 server.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E Processors up to 8 cores 95W.
4800 MT/s HPE DDR5 Standard Memory UDIMM offering: 16 GB and 32 GB, maximum 128 GB memory capacity.
Four expansion slots for more flexible usage, including one PCIe Gen5 x16.
Onboard M.2 NVMe SSD support.
Dedicated HPE iLO port and serial port kit option.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E Processors up to 8 cores 95W.
4800 MT/s HPE DDR5 Standard Memory UDIMM offering: 16 GB and 32 GB, maximum 128 GB memory capacity.
Four expansion slots for more flexible usage, including one PCIe Gen5 x16.
Onboard M.2 NVMe SSD support.
Dedicated HPE iLO port and serial port kit option.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor frequency | 3.1 GHz |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6333P |
| Processor cores | 6 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Performance cores | 6 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR216i-p Gen11 x16 Lanes without Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175.3 mm |
| Height | 368.3 mm |
| Depth | 475 mm |
| Other features | |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |