We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE ProLiant DL20 Gen11 6325P 3.5GHz 4c 1P 1x32GB-U 4SFF 2x480GB SSD 1x1000W PS EU Server
SKU
P87465-425
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ProLiant DL20 Gen11 6325P 3.5GHz 4c 1P 1x32GB-U 4SFF 2x480GB SSD 1x1000W PS EU Server
| SKU | P87465-425 |
|---|---|
| EAN | 4549821660049 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | No |
Are you looking for a compact and versatile 1U server that supports edge workloads like security monitoring in a variety of environments? The reliable HPE ProLiant DL20 Gen11 server delivers a compact and versatile server with enhanced security at an affordable price. Deploy the short-depth rack form factor in small, remote, or branch offices, as a powerful point of sale platform in transport, retail, and hospitality environments or as a flexible configuration for customization in space constrained environments of military and government customers. Blending performance, reliability, and manageability, this one-socket, 1U server featuring Intel Xeon E processors provide unique enterprise-class capabilities at a great value—making it an ideal rack server platform for growing businesses, enterprises, and service providers. Outstanding configuration flexibility caters to a variety of business requirements and a wide range of qualified options fits a variety of needs.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E-2400 Series processors, up to 8 cores.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
Optional HPE iLO management port as an option kit for faster data transmission with enhanced security.
One PCIe Gen5 slot for greater I/O bandwidth.
One OCP slot for greater I/O bandwidth.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E-2400 Series processors, up to 8 cores.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
Optional HPE iLO management port as an option kit for faster data transmission with enhanced security.
One PCIe Gen5 slot for greater I/O bandwidth.
One OCP slot for greater I/O bandwidth.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6325P |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Performance cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Total storage capacity | 960 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | Two maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs. |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black, Silver |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 3x High Performance Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 434.6 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Depth | 378.4 mm |
| Other features | |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 3x High Performance Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |