We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS RS520QA-E13-RS8U/3200W Socket SP5 Rack (2U) Silver
SKU
90SF04A1-M00050
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
A single-socket 2U4N server powered by AMD EPYC 9005 Turin processor, designed for high-density workload with each node supports up to 20 DIMMs, two NVMe , two M.2, one PCIe 5.0 slot, and one OCP 3.0 slot
Category: Server Barebones
| SKU | 90SF04A1-M00050 |
|---|---|
| EAN | 4711636158305 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
CXL Memory Expander Ready
High memory capacity, High density computing
ASUS RS520QA-E13 supports optional CXL memory expansion in a single-socket 2U4N form factor, enabling greater flexibility and scalability for high-density workloads. It achieves up to 5TB of memory capacity per node with CPU memory operating at 1DPC speed to deliver high memory bandwidth –making it an ideal solution for memory-intensive applications in modern data centers, especially suited for EDA workloads and HPC.
High memory capacity, High density computing
ASUS RS520QA-E13 supports optional CXL memory expansion in a single-socket 2U4N form factor, enabling greater flexibility and scalability for high-density workloads. It achieves up to 5TB of memory capacity per node with CPU memory operating at 1DPC speed to deliver high memory bandwidth –making it an ideal solution for memory-intensive applications in modern data centers, especially suited for EDA workloads and HPC.
| Hard drive | |
|---|---|
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Processor | |
| Built-in processor | No |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 32GB, 64GB, 128GB, 96GB |
| Number of DIMM slots | 20 |
| Maximum internal memory | 2.56 TB |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2600 |
| On-board graphics card memory | 64 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Indication | |
| LED indicators | Power, LAN, HDD |
| Design | |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | Power, LAN, HDD |
| Product colour | Silver |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Power supply | 3200 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 446 mm |
| Weight | 23.7 kg |
| Height | 87.2 mm |
| Depth | 900 mm |