We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS Chromebook CB1405CTA-S60654 Intel® N N50 35.6 cm (14") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Blue
SKU
CB1405CTA-S60654
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel N N50 (6MB Cache), 8GB LPDDR5-SDRAM, 64GB eMMC, 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080, Intel UHD Graphics, WLAN, Webcam, ChromeOS
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | CB1405CTA-S60654 |
|---|---|
| EAN | 0199291302129 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Style That Works
Take a closer look at the ASUS Chromebook CB14, a helpful ChromeOS laptop that is always ready for work or play, wherever you are. It’s speedy and secure, suitable for all your daily tasks, and perfect for entertainment. Pick one of the three stylish colours and let this lightweight, user-friendly marvel level up your lifestyle.
Take a closer look at the ASUS Chromebook CB14, a helpful ChromeOS laptop that is always ready for work or play, wherever you are. It’s speedy and secure, suitable for all your daily tasks, and perfect for entertainment. Pick one of the three stylish colours and let this lightweight, user-friendly marvel level up your lifestyle.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Quiet Blue |
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | N50 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 324.5 mm |
| Depth | 214.4 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |