We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Armor Gear 134009114343 laptop case 33 cm (13") Cover Translucent
SKU
134009114343
Login for pricing
In Stock:
24 available
Essential Armor MacBook Air 13" (M4/M3/M2) (2022-2025) Case
Category: Notebook Cases
| SKU | 134009114343 |
|---|---|
| EAN | 0840283921926 |
| Manufacturer | Urban Armor Gear |
| Availability | Yes |
The Essential Armor Case features a lightweight, one-piece hinged construction that shields your device with premium, impact-resistant materials. The translucent shell showcases your laptop’s design while the signature hammered hex pattern adds an industrial edge. With a tactile hinge cover, non-slip feet, and easy access to all ports, this case ensures performance and protection.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Features | |
| Product main colour | Translucent |
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Air 13" (M4/M3/M2) (2022-2025) |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Air 13" (M4/M3/M2) (2022-2025) |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Compatibility | MacBook Air 13" (M4/M3/M2) (2022-2025) |
| Case type | Cover |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Urban Armor Gear 134009114343 laptop c...
Login for pricing
|
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu...
Login for pricing
|
Kensington Simply Portable SP40 15.6”...
Login for pricing
|
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
Login for pricing
|
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q...
Login for pricing
|
DICOTA D31008 laptop case 39.6 cm (15....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
134009114343
|
CN31
|
K62563EU
|
K63207EU
|
K62569US
|
D31008
|
| Manufacturer |
Urban Armor Gear
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Dicota
|





