We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SBX-7 rack cabinet 7U Freestanding rack Black
SKU
SBX-7
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SBX Series Rack, 7U, 376 x 311 mm, max 34 kg
Category: Rack Cabinets
Specify an SBX when seeking an economical solution for wall mounting smaller systems.
| Features | |
|---|---|
| Key lock | Yes |
| Frame type | Closed |
| Rack capacity | 7U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Certification | Greenguard |
| Weight & dimensions | |
| Inner depth | 37.6 cm |
| Inner height | 31.1 cm |
| Width | 566 mm |
| Depth | 432 mm |
| Height | 394 mm |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 7U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Greenguard |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |