We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alcatel-Lucent Enterprise OmniAccess Stellar AP1571 White Power over Ethernet (PoE)
SKU
OAW-AP1571-RW
Category: Wireless Access Points
| SKU | OAW-AP1571-RW |
|---|---|
| Manufacturer | Alcatel-Lucent Enterprise |
| Availability | No |
OmniAccess Stellar Outdoor AP1571. Tri radio, Tri band 2.4/5/6GHz 2x2 Wi-Fi 7, integrated omni antenna. TriBand scanning radio, BLE/Zigbee radio. 1 x 10GE RJ-45 (PoE) or SFP/SFP+ Combo port, 1GbE RJ-45, USB port. AP mount to be ordered separately. Regulatory domain not for use in US, Japan.
The next generation in Wi-Fi technology assures unparalleled quality of experience, offering robustness, exceptionally high throughput, and lower latency, perfectly suited for modern enterprise users, IoT and cutting-edge AI powered applications.
The OmniAccess Stellar AP1570 series is IP67-rated for harsh outdoor environments, including exposure to high and low temperatures, direct sunlight, persistent moisture and precipitation and offers industrial-grade surge protection.
This series of outdoor access points is ready for 6GHz operations, supporting Automated Frequency Coordination (AFC). In some RF domains, the 6GHz band is not permitted in outdoor locations, so the radio is software configurable to operate in 6GHz or 5GHz.
The next generation in Wi-Fi technology assures unparalleled quality of experience, offering robustness, exceptionally high throughput, and lower latency, perfectly suited for modern enterprise users, IoT and cutting-edge AI powered applications.
The OmniAccess Stellar AP1570 series is IP67-rated for harsh outdoor environments, including exposure to high and low temperatures, direct sunlight, persistent moisture and precipitation and offers industrial-grade surge protection.
This series of outdoor access points is ready for 6GHz operations, supporting Automated Frequency Coordination (AFC). In some RF domains, the 6GHz band is not permitted in outdoor locations, so the radio is software configurable to operate in 6GHz or 5GHz.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000,100,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1x, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11k, IEEE 802.11w, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11be |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1x, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11k, IEEE 802.11w, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11be |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1x, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11k, IEEE 802.11w, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11be |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 30.8 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 31 dBmW |
| Maximum Tx power (6 GHz) | 28.2 dBmW |
| Security | |
| Number of SSID supported | 16 |
| Security algorithms | AES, WPA2, WPA3, WEP |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 50 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Polarization | Dual polarization |
| Antennas quantity | 6 |
| Antenna gain level (max) | 6.2 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
| Polarization | Dual polarization |
| Weight & dimensions | |
| Width | 243 mm |
| Depth | 243 mm |
| Height | 85 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 3.12 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 3.12 kg |
| Other features | |
| Polarization | Dual polarization |