We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Armor Gear 134011114343 laptop case 35.6 cm (14") Cover Translucent
SKU
134011114343
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Essential Armor MacBook Pro 14" (M5, M4/M3 Max & Pro) (2023-2025) Case
Category: Notebook Cases
| SKU | 134011114343 |
|---|---|
| EAN | 0840283921940 |
| Manufacturer | Urban Armor Gear |
| Availability | No |
The Essential Armor Case features a lightweight, one-piece hinged construction that shields your device with premium, impact-resistant materials. The translucent shell showcases your laptop’s design while the signature hammered hex pattern adds an industrial edge. With a tactile hinge cover, non-slip feet, and easy access to all ports, this case ensures performance and protection.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Product main colour | Translucent |
| Case type | Cover |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro 14" (M5, M4/M3 Max & Pro) (2023-2025) |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Apple |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro 14" (M5, M4/M3 Max & Pro) (2023-2025) |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Compatibility | MacBook Pro 14" (M5, M4/M3 Max & Pro) (2023-2025) |
| Case type | Cover |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |