We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fractal Design Pop 2 Air Black TG Midi Tower
SKU
FD-C-POA2A-02
Login for pricing
In Stock:
24 available
ATX / mATX / Mini-ITX, Steel, USB Type-C, 481 x 215 x 462 mm
Category: Computer Cases
| SKU | FD-C-POA2A-02 |
|---|---|
| EAN | 7340172710448 |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Pop 2 Air offers airflow performance with a sleek, intuitive design. With mesh front and top panels, three included fans, a GPU air guide, and support for a 360 mm top radiator, Pop 2 Air helps keep modern gaming components running smoothly.
Airflow-focused design
Keep your components cool with a fine cubic-pattern mesh front and three included swept-blade fans for strong airflow out of the box.
Built for gaming
Build your ideal setup with space for graphics cards up to 416 mm in length and an integrated air guide which directs airflow towards your GPU.
Versatile cooling
Utilize your preferred cooling solution with support for CPU air coolers up to 170 mm in height and top-mounted radiators up to 360 mm.
Smooth experience
Build and upgrade with ease thanks to tool-free access to the main chamber, a magnetically attached top mesh filter, and bracket-free SSD mounts.
Multifunctional I/O
Connect effortlessly with an easily accessible I/O featuring a USB Type-C port (5 Gbps), a USB Type-A port (5 Gbps), and a combo audio jack.
Airflow-focused design
Keep your components cool with a fine cubic-pattern mesh front and three included swept-blade fans for strong airflow out of the box.
Built for gaming
Build your ideal setup with space for graphics cards up to 416 mm in length and an integrated air guide which directs airflow towards your GPU.
Versatile cooling
Utilize your preferred cooling solution with support for CPU air coolers up to 170 mm in height and top-mounted radiators up to 360 mm.
Smooth experience
Build and upgrade with ease thanks to tool-free access to the main chamber, a magnetically attached top mesh filter, and bracket-free SSD mounts.
Multifunctional I/O
Connect effortlessly with an easily accessible I/O featuring a USB Type-C port (5 Gbps), a USB Type-A port (5 Gbps), and a combo audio jack.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 41.6 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | |
| Material | Steel |
| Indication | |
| Illumination | No |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Steel |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Illumination | No |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 41.6 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Power supply | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 120,240,360 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Depth | 481 mm |
| Height | 462 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 533 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package weight | 8.8 kg |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Fractal Design Pop 2 Air Black TG Midi...
Login for pricing
|
Fractal Design NODE 304 Cube Black
Login for pricing
|
Fractal Design Node 804 Cube Black
Login for pricing
|
be quiet! Pure Base 600 Midi Tower Black
Login for pricing
|
Fractal Design Meshify C Midi Tower Bl...
Login for pricing
|
Fractal Design Meshify 2 Compact Tower...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FD-C-POA2A-02
|
FD-CA-NODE-304-BL
|
FD-CA-NODE-804-BL-W
|
BG021
|
FD-CA-MESH-C-BKO-TG
|
FD-C-MES2C-03
|
| Manufacturer |
Fractal Design
|
Fractal Design
|
Fractal Design
|
be quiet!
|
Fractal Design
|
Fractal Design
|





