We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS Vivobook 14 M1407KA-LY134W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 5 330 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Blue
SKU
M1407KA-LY134W
Login for pricing
In Stock:
338 available
AMD Ryzen AI 5 330 (2GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 14" WUXGA 1920 x 1200 IPS-Level, AMD Radeon 820M, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | M1407KA-LY134W |
|---|---|
| EAN | 4711636109840 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
More Intelligent, More Productive, More Secure
ASUS Vivobook 14 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy up to AMD Ryzen™ AI 5 330 processor, 16 GB1 of RAM, and a spacious 512 GB SSD2, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning 16:10 WUXGA (1920x1200) IPS 60 Hz 14-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
ASUS Vivobook 14 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy up to AMD Ryzen™ AI 5 330 processor, 16 GB1 of RAM, and a spacious 512 GB SSD2, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning 16:10 WUXGA (1920x1200) IPS 60 Hz 14-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Quiet Blue |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Certified refurbished | No |
| Display back cover material | Plastic |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 330 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| L3 cache | 8 MB |
| L2 cache | 4 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 56 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 820M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 9.3 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Repairability index | 9.3 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.2 mm |
| Depth | 223.4 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.99 cm |
| Weight | 1.46 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |