We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ARCTIC MX-7 - ULTIMATE Performance Thermal Paste
SKU
ACTCP00090A
Category: Heat Sink Compounds
| SKU | ACTCP00090A |
|---|---|
| EAN | 4895265000874 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Thermal Pastes/Pads
MX thermal pastes have been classics on the market for over a decade and are among the most popular and best-selling ARCTIC products. With extremely low thermal resistance due to a thin bond line, simple and safe application, long durability and a customer-friendly price-performance ratio, they are the ideal addition to any CPU and GPU cooler.
MX thermal pastes have been classics on the market for over a decade and are among the most popular and best-selling ARCTIC products. With extremely low thermal resistance due to a thin bond line, simple and safe application, long durability and a customer-friendly price-performance ratio, they are the ideal addition to any CPU and GPU cooler.
| Features | |
|---|---|
| Type | Thermal paste |
| Density | 2.9 g/cm³ |
| Viscosity note | 35.000 - 38.000 |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 250 °C |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Breakdown voltage | 4200 V |
| Density | 2.9 g/cm³ |
| Viscosity note | 35.000 - 38.000 |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 250 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4 g |
| Package width | 21 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 12.1 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 21 mm |
| Package depth | 107 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 12.1 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 250 °C |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
ARCTIC MX-7 - ULTIMATE Performance The...
Login for pricing
|
StarTech.com 20g Tube CPU Thermal Past...
Login for pricing
|
ARCTIC MX-4 (8 g) Edition 2019 – High...
Login for pricing
|
ARCTIC MX-4 Highest Performance Therma...
Login for pricing
|
ARCTIC MX-6 ULTIMATE Performance Therm...
Login for pricing
|
ARCTIC MX-6 ULTIMATE Performance Therm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACTCP00090A
|
HEATGREASE20
|
ACTCP00008B
|
ACTCP00059A
|
ACTCP00080A
|
ACTCP00084A
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
StarTech.com
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|





