We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 6515P 2.3GHz 16c 1P 1x64GB-R 8SFF MR416i-o 2x1000W PS EU Server
SKU
P87741-425
Login for pricing
In Stock:
3 available
ProLiant Compute DL340 Gen12 6515P 2.3GHz 16c 1P 1x64GB-R 8SFF MR416i-o 2x1000W PS EU Server
| SKU | P87741-425 |
|---|---|
| EAN | 0190017827094 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Yes |
Do you need a 2U single-socket server that highlights reduced power consumption and better thermals for your data and storage-centric workloads that need more PCIe lanes? The HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 is a 2U 1P server that offers three CTO chassis that support SFF, LFF, and GPU configurations. The 3-box modular front design enhances the configuration flexibility. Due to the configuration flexibility and the energy efficiency (reduced power consumption due to better thermals within a 2U chassis), the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is ideal for customers that have a requirement for Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a Service (PaaS), and Software-as-a-Service (SaaS) workloads. Powered by Intel Xeon 6 processors with up to 144 cores, increased memory capability (up to 4 TB), and high-speed PCIe Gen5, the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is a great 2U single-socket performance solution driving better datacenter efficiency.
What is new supporting point:
Powered by Intel Xeon 6 processors; Up to 144 cores per socket. Increased memory bandwidth to 6400 MT/s, up to 4 TB DDR5 memory capacity.
What is new supporting point:
Powered by Intel Xeon 6 processors; Up to 144 cores per socket. Increased memory bandwidth to 6400 MT/s, up to 4 TB DDR5 memory capacity.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6515P |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 64 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR416i-o Gen11 x16 Lanes 8GB Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u v2 480GB NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Number of SSDs supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Up to 6 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| Security features | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W M-CRPS Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Technical details | |
| Security features | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Standard fans | 6x Performance Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 639.5 mm |
| Height | 87.5 mm |
| Depth | 448 mm |
| Other features | |
| Security features | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 6x Performance Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
You may also be interested in
| Product |
HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4516Y+ 24c 1P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P87741-425
|
P71673-425
|
P71674-425
|
P81786-425
|
P84637-425
|
P87782-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|



