We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 6515P 2.3GHz 16c 1P 1x64GB-R 8SFF MR408i-o 2x1000W PS EU Server
SKU
P87775-425
Login for pricing
In Stock:
2 available
ProLiant Compute DL320 Gen12 6515P 2.3GHz 16c 1P 1x64GB-R 8SFF MR408i-o 2x1000W PS EU Server
| SKU | P87775-425 |
|---|---|
| EAN | 0190017827186 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Yes |
Do you need a 1U single-socket rackmount server, that maximizes rack utilization while mitigating virtualization risks in power-constrained environments? The HPE ProLiant DL320 Gen12 maximizes your rack utilization while mitigating virtualization risks in power-constrained environments. Power your workloads with a server providing greater expansion capabilities compared to previous generations. The latest Intel Xeon 6 processors with up to 144 cores, increased memory capability (up to 4 TB), and high-speed PCIe Gen5 help provide a high performance solution with better datacenter efficiency.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6515P |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 64 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u v2 480GB NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Number of SSDs supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Up to 6 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0 with Rich IO Processor, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W M-CRPS Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 607.5 mm |
| Height | 42.8 mm |
| Depth | 434.6 mm |
| Other features | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
You may also be interested in
| Product |
HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4516Y+ 24c 1P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P87775-425
|
P71673-425
|
P71674-425
|
P81786-425
|
P84637-425
|
P87782-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|




