We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 6515P 16c 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
SKU
P89226-425
Login for pricing
In Stock:
24 available
ProLiant Compute DL360 Gen12 6515P 16c 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
| SKU | P89226-425 |
|---|---|
| EAN | 0190017836331 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Yes |
Are you looking for a compact, rack-optimized two-socket server that supports hybrid cloud workloads? The HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 is a compact 1U 2P server that delivers exceptional compute performance, memory density with scalability and high-speed data transfer rate to run your most demanding applications. Powered by Intel Xeon 6 processors with up to 144 cores and up to 8 TB of memory as well as 20 EDSFF E3.S NVMe drives, the HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 is an ideal hybrid cloud platform for enterprise applications and workloads. This server also provides extreme scalability through a hybrid front storage cage that supports not only SFF and E3.S drives, but also an OS Boot device and two front OCP NICs as optional. The HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 is engineered for your future, with next-level security, optimized performance and efficiencies, and automated, AI-driven productivity.
What is new supporting point:
Intel Xeon 6 processors that support up to 144 cores, up to 8 TB of DDR5 memory at speeds up to 6400 MT/s, and up to 2x average higher performance for general compute versus previous generations.
Optional front accessible boot device for quicker access and redesigned intake on front of chassis for optimal airflow and enhanced thermal efficiency.
Three cooling options — air-cooling (including air baffle), closed-loop liquid cooling, and direct liquid cooling for performance/energy efficiency to support sustainability initiatives.
Ability to use up to 10 SFF or 20 EDSFF E3.S drives as well an OS Boot device and OCP NICs in the front cage.
Up to three single-wide (SW) GPUs.
HPE Integrated Lights-Out 7 (iLO 7) server management software with streamlined manageability through a redesigned GUI, Redfish API, and increased security via patented secure enclave technology.
What is new supporting point:
Intel Xeon 6 processors that support up to 144 cores, up to 8 TB of DDR5 memory at speeds up to 6400 MT/s, and up to 2x average higher performance for general compute versus previous generations.
Optional front accessible boot device for quicker access and redesigned intake on front of chassis for optimal airflow and enhanced thermal efficiency.
Three cooling options — air-cooling (including air baffle), closed-loop liquid cooling, and direct liquid cooling for performance/energy efficiency to support sustainability initiatives.
Ability to use up to 10 SFF or 20 EDSFF E3.S drives as well an OS Boot device and OCP NICs in the front cage.
Up to three single-wide (SW) GPUs.
HPE Integrated Lights-Out 7 (iLO 7) server management software with streamlined manageability through a redesigned GUI, Redfish API, and increased security via patented secure enclave technology.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6515P |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 8 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Maximum 3 PCIe Gen5 slots (x16 lanes/each) & Maximum 2 OCP3.0 slots (x16 lanes/each) |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | Included - HPE iLO7 Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO7 Advanced, and HPE OneView Advanced. Refer to the iLO 7 User Guide |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | Included - HPE iLO7 Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO7 Advanced, and HPE OneView Advanced. Refer to the iLO 7 User Guide |
| Technical details | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 753.1 mm |
| Height | 42.9 mm |
| Depth | 434.6 mm |
| Other features | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
You may also be interested in
| Product |
HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4516Y+ 24c 1P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P89226-425
|
P71673-425
|
P71674-425
|
P81786-425
|
P84637-425
|
P87782-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|




