We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington KB435 EQ Rechargeable Multi-Device Compact Keyboard
SKU
K75409UK
Category: Keyboards
| SKU | K75409UK |
|---|---|
| EAN | 5028252658911 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for professionals seeking peak productivity while working remotely, the KB435 EQ Rechargeable Multi-Device Compact Keyboard features quiet and responsive scissor-switch keys for a premium typing experience. It supports seamless wireless switching between four devices via 3 x Bluetooth® 5.4 connections and 1 x 2.4GHz USB-A receiver. Customise workflows with 15 programmable keys, a Copilot AI key* and Function Lock. The rechargeable 500mAh battery lasts up to 4 months.** LED indicators for Caps Lock and battery life keep you informed. The plastic used in the outer case of this keyboard is made with 39% post-consumer recycled (PCR) content and is shipped in FSC® certified packaging. Windows, macOS and ChromeOS compatible. Supported by optional Kensington Konnect™ software for customisation features. Includes a 3-year limited warranty.
* Windows only.
** Battery life may vary based on usage.
* Windows only.
** Battery life may vary based on usage.
| Keyboard | |
|---|---|
| Security algorithms | AES |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 2.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Power | |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 580 g |
| Package width | 182 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 110 mm |
| Master (outer) case length | 340 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.3 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 2.7 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Kensington KB435 EQ Rechargeable Multi...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Keyboard K270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Touch Keyboard K400...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75409UK
|
920-004510
|
920-004513
|
920-003745
|
920-004523
|
920-007145
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|




