We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLab Go Pods ANC Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music USB Type-C Bluetooth Grey
SKU
IEUEBGOPODSRWHT124
Login for pricing
In Stock:
1673 available
IP55, 4 x MEMS, 2-mic ENC, -38dB ± 1dB, Bluetooth 5.4, 10mm Dynamic Driver, 20 - 20 kHz, DC 5V, 300mA
Category: Headphones & Headsets
| SKU | IEUEBGOPODSRWHT124 |
|---|---|
| EAN | 0810119075161 |
| Manufacturer | Jlab |
| Availability | Yes |
Go Pods ANC
True Wireless Earbuds
Stylish stem design earbuds with hybrid noise cancellation and 26+ hours of playtime for everyday listening.
Transform your daily listening with GO Pods ANC! Our new stem-design earbuds stay comfortably in place and deliver crystal-clear conversations. Enjoy the freedom to adjust your fit without triggering unwanted commands, and create your personal quiet space with hybrid noise cancellation. With up to 26+ hours of rich audio and seamless device switching, these earbuds offer the perfect balance of comfort, clarity, and convenience for your non-stop lifestyle.
Long Battery Life
26+ hours playtime
Hybrid ANC
Hybrid Active Noise Canceling + Be Aware for safe listening
Lab Quality sound
Lab quality sound via 10 mm drivers and EQ4 sound modes
JLab App
Customize your sound + experience with JLab App
Google Fast Pair
Connect to multiple devices with Bluetooth Multipoint
Water Resistant
IP55 sweat and splashproof
Clear Calls
Clear Calls 2 noise canceling mics
Compact Fit
Pocket friendly charging case with integrated USB-C charging cable
Long Battery Life
Enjoy up to 7.5+ hours of playtime on a single charge for each earbud, and a total of 26+ hours of playtime with the case. Plus, conveniently recharge the case with its integrated USB-C charging cable, allowing you to get an hour of playtime with just 10 minutes of charging.
Noise Canceling Quiet
Enjoy quiet with hybrid active noise canceling. Control how you hear outside noise with three noise control modes: ANC On, ANC Off and Be Aware (pass through outside noises). Dial in your settings using the JLab App.
Connect TO multiple devices
With Bluetooth Multipoint, enjoy the versatility of transitioning seamlessly from device to device. Hop from podcast on your computer to a call on your mobile. You can connect simultaneously to two devices – mobile, laptop and/or computer.
Everyday Proof IP55
You want an earbud that can keep up with you. The GO Pods ANC are sweat and splashproof for your life on-the-go with an IP55 rating. That's durability for all life’s adventures.
CLEAR CALLS
Whether you're in a busy office or a noisy city street, the GO Pods ANC Earbuds 2 environmental noise canceling mics on each earbud ensure crystal clear calls. The MEMS mic in each bud helps eliminate background noise, ensuring that your voice is heard loud and clear on the other end.
Compact Fit
Smaller than a credit card, the case easily slips into your pocket, while the earbuds offer one of the smallest options available. Experiment with the three sets of gel eartips for a secure, comfortable fit and crystal-clear sound.
Why JLab Wins: See the Difference
Compare JLab to the competition and discover how we lead in sound quality, battery life, features, and value. From advanced tech to unbeatable comfort, JLab delivers more—every time.
True Wireless Earbuds
Stylish stem design earbuds with hybrid noise cancellation and 26+ hours of playtime for everyday listening.
Transform your daily listening with GO Pods ANC! Our new stem-design earbuds stay comfortably in place and deliver crystal-clear conversations. Enjoy the freedom to adjust your fit without triggering unwanted commands, and create your personal quiet space with hybrid noise cancellation. With up to 26+ hours of rich audio and seamless device switching, these earbuds offer the perfect balance of comfort, clarity, and convenience for your non-stop lifestyle.
Long Battery Life
26+ hours playtime
Hybrid ANC
Hybrid Active Noise Canceling + Be Aware for safe listening
Lab Quality sound
Lab quality sound via 10 mm drivers and EQ4 sound modes
JLab App
Customize your sound + experience with JLab App
Google Fast Pair
Connect to multiple devices with Bluetooth Multipoint
Water Resistant
IP55 sweat and splashproof
Clear Calls
Clear Calls 2 noise canceling mics
Compact Fit
Pocket friendly charging case with integrated USB-C charging cable
Long Battery Life
Enjoy up to 7.5+ hours of playtime on a single charge for each earbud, and a total of 26+ hours of playtime with the case. Plus, conveniently recharge the case with its integrated USB-C charging cable, allowing you to get an hour of playtime with just 10 minutes of charging.
Noise Canceling Quiet
Enjoy quiet with hybrid active noise canceling. Control how you hear outside noise with three noise control modes: ANC On, ANC Off and Be Aware (pass through outside noises). Dial in your settings using the JLab App.
Connect TO multiple devices
With Bluetooth Multipoint, enjoy the versatility of transitioning seamlessly from device to device. Hop from podcast on your computer to a call on your mobile. You can connect simultaneously to two devices – mobile, laptop and/or computer.
Everyday Proof IP55
You want an earbud that can keep up with you. The GO Pods ANC are sweat and splashproof for your life on-the-go with an IP55 rating. That's durability for all life’s adventures.
CLEAR CALLS
Whether you're in a busy office or a noisy city street, the GO Pods ANC Earbuds 2 environmental noise canceling mics on each earbud ensure crystal clear calls. The MEMS mic in each bud helps eliminate background noise, ensuring that your voice is heard loud and clear on the other end.
Compact Fit
Smaller than a credit card, the case easily slips into your pocket, while the earbuds offer one of the smallest options available. Experiment with the three sets of gel eartips for a secure, comfortable fit and crystal-clear sound.
Why JLab Wins: See the Difference
Compare JLab to the competition and discover how we lead in sound quality, battery life, features, and value. From advanced tech to unbeatable comfort, JLab delivers more—every time.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Grey |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Colour name | Cloud White |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Clear sound | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Recommended age group | Adult |
| Technical details | |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Grey |
| Charging case | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Grey |
| Control type | Touch |
| Colour name | Cloud White |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 9.1 m |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 99 dB |
| Driver unit | 1 cm |
| Noise canceling type | Hybrid |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Battery | |
| Battery capacity | 50 mAh |
| Continuous audio playback time | 26 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery technology (charging case) | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery recharge time (charging case) | 2 h |
| Battery capacity (charging case) | 350 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Input voltage (earpieces) | 3.8 V |
| Input voltage (charging case) | 3.7 V |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 18 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.4 g |
| Width | 23.3 mm |
| Height | 31.4 mm |
| Depth | 20 mm |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 26.1 x 60.7 x 45.2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 63 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Charging case capacity | 350 mAh |
| Ear pads | Yes |
| Charging case | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 2.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 5 W |
| Other features | |
| Continuous audio playback time | 26 h |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Colour name | Cloud White |
You may also be interested in
| Product |
JLab Go Pods ANC Headset True Wireless...
Login for pricing
|
Logitech 960 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech H340 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech H390 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech USB Headset H570e Mono
Login for pricing
|
Logitech USB Headset H570e Stereo
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IEUEBGOPODSRWHT124
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000571
|
981-000575
|
| Manufacturer |
Jlab
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|





