We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ROG Raikiri II XBox WL Black Bluetooth/RF/USB Gamepad Analogue / Digital PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X
SKU
90GC0230-BGP000
Login for pricing
In Stock:
240 available
ROG Raikiri II Xbox Wireless controller features TMR joysticks, 1KHz polling rate in PC mode, four rear buttons, dual-mode triggers, micro-switch buttons, and tri-mode connectivity
Category: Gaming Controllers
| SKU | 90GC0230-BGP000 |
|---|---|
| EAN | 4711636150200 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Yes |
ROG Raikiri II Xbox Wireless
Dominate with Speed and Accuracy
Dominate every game with unmatched speed and accuracy using the ROG Raikiri II Xbox Wireless controller. Arm yourself with a full arsenal of gaming essentials including a lightning-fast 1000Hz polling rate on PC, anti-drift TMR joysticks, triggers with TMR sensor and micro-switch modes, and micro-switches for the D-pad, ABXY buttons, rear buttons and bumpers. Tri-mode connectivity enables versatile multi-platform compatibility and up to 50 hours of battery playtime on a single charge. Plus, a bundled portable charging case offers safe storage on the go while accommodating accessories like the charging stand with feet and swappable joystick caps.
Dominate with Speed and Accuracy
Dominate every game with unmatched speed and accuracy using the ROG Raikiri II Xbox Wireless controller. Arm yourself with a full arsenal of gaming essentials including a lightning-fast 1000Hz polling rate on PC, anti-drift TMR joysticks, triggers with TMR sensor and micro-switch modes, and micro-switches for the D-pad, ABXY buttons, rear buttons and bumpers. Tri-mode connectivity enables versatile multi-platform compatibility and up to 50 hours of battery playtime on a single charge. Plus, a bundled portable charging case offers safe storage on the go while accommodating accessories like the charging stand with feet and swappable joystick caps.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| LED backlight | Yes |
| Programmable buttons | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X |
| Gaming control function buttons | D-pad, Directional buttons |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Reflex vibration | Yes |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Number of joysticks | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| Device interface | Bluetooth/RF/USB |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency range | 2.4 GHz |
| Cable length | 2.5 m |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connector type | USB Type-C |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Ergonomics | |
| Non-slip surface | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2.5 m |
| Power | |
| Battery life (max) | 50 h |
| Power source | Cable/Battery |
| Battery | |
|---|---|
| Battery life (max) | 50 h |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Technical details | |
| Non-slip surface | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Width | 105 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 155 mm |
| Package width | 164 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 155 mm |
| Weight | 345 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 580 g |
| Package width | 164 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 111 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Base included | Yes |