We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EF-21R
SKU
V11HB35240
Category: Data Projectors
| SKU | V11HB35240 |
|---|---|
| EAN | 8715946734392 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video |
The EF-21R is stylish and compact with a screen size of up to 150 inches
Part of the EpiqVision Mini Laser range, this projectors sleek and sophisticated styling could easily distract you from its impressive range of features. With smart solutions, 2x 5W speakers with Bluetooth connectivity and easy setup, it's the perfect solution for instant entertainment at home or on the go. Images appear more bright and vivid thanks to Epson's 3CLD technology.
Stylish, mini laser projector
This compact projector comes in beige rose and can be projected in any direction - on a wall, ceiling or floor. The simple usability, setup and portability means you can enjoy entertainment on the go.
Bigger is better
Create the big screen experience wherever you want with an impressive display of up to 150 inches. With Epson's equally high White and Colour Light Output images are clear, sharp and content is brought to life.
Smart home entertainment
Everything you stream. All on one screen. Access 400,000+* movies and TV episodes, all in one place. Google TV™ brings your favourite content from across your apps and subscriptions and organises them just for you. Ask Google Assistant to find movies, stream apps, play music and control your projector - all with your voice*. Easily cast movies, shows, photos, and more from your phone or tablet, right to your projector with Google Cast*. The built-in 5W Bluetooth speakers can be used with or without a visual display.
Long-lasting solution
The long-lasting laser light source will provide lower energy consumption, and you'll be able to enjoy home entertainment for up to 10 years*.
High-quality, sharp images
This powerful yet affordable mini laser projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's 5,000,000:1 contrast ratio also produces clearly defined shadows and deep blacks. Epson's 3LCD technology means it's projectors have up to three times brighter colours than comparable 1-chip DLP projectors*.
Simple set up - plug and play
Included technologies such as automatic focus, keystone correction, obstacle avoidance and screen fit mean you enjoy instant entertainment at home or on the go. Simply power on the projector and let it find the best suitable screen size to fit your surroundings.
Part of the EpiqVision Mini Laser range, this projectors sleek and sophisticated styling could easily distract you from its impressive range of features. With smart solutions, 2x 5W speakers with Bluetooth connectivity and easy setup, it's the perfect solution for instant entertainment at home or on the go. Images appear more bright and vivid thanks to Epson's 3CLD technology.
Stylish, mini laser projector
This compact projector comes in beige rose and can be projected in any direction - on a wall, ceiling or floor. The simple usability, setup and portability means you can enjoy entertainment on the go.
Bigger is better
Create the big screen experience wherever you want with an impressive display of up to 150 inches. With Epson's equally high White and Colour Light Output images are clear, sharp and content is brought to life.
Smart home entertainment
Everything you stream. All on one screen. Access 400,000+* movies and TV episodes, all in one place. Google TV™ brings your favourite content from across your apps and subscriptions and organises them just for you. Ask Google Assistant to find movies, stream apps, play music and control your projector - all with your voice*. Easily cast movies, shows, photos, and more from your phone or tablet, right to your projector with Google Cast*. The built-in 5W Bluetooth speakers can be used with or without a visual display.
Long-lasting solution
The long-lasting laser light source will provide lower energy consumption, and you'll be able to enjoy home entertainment for up to 10 years*.
High-quality, sharp images
This powerful yet affordable mini laser projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's 5,000,000:1 contrast ratio also produces clearly defined shadows and deep blacks. Epson's 3LCD technology means it's projectors have up to three times brighter colours than comparable 1-chip DLP projectors*.
Simple set up - plug and play
Included technologies such as automatic focus, keystone correction, obstacle avoidance and screen fit mean you enjoy instant entertainment at home or on the go. Simply power on the projector and let it find the best suitable screen size to fit your surroundings.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 16.7 million colours |
| White light output | 1000 ANSI lumens |
| Colour light output | 1000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 16:9 |
| Screen size compatibility | 762 - 3810 mm (30 - 150") |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Matrix size | 1.57 cm (0.62") |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 1000 ANSI lumens |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 13.9 mm |
| Throw ratio | 1.00 - 3.32:1 |
| F-number (relative aperture) | 2 |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Video | |
| Video processing | 8 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Bright cinema, Vivid |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 23 dB |
| Noise level (economic mode) | 19 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Rose |
| HDCP | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Home cinema |
| HDCP | Yes |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Noise level | 23 dB |
| Noise level (economic mode) | 19 dB |
| Features | |
| Interactive | No |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 23 dB |
| Noise level (economic mode) | 19 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black, Rose |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop, Floor, TV cabinet |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 109 W |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 78 W |
| Power consumption (economy mode) | 51 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Supplier features | |
| Number of pieces | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 60% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.4 kg |
| Width | 197 mm |
| Depth | 191 mm |
| Height | 113 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| F-number (relative aperture) | 2 |
| Power consumption (economy mode) | 51 W |