We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother DR-625CL Drum kit, 30K pages for Brother HL-L 8430/8570
SKU
DR625CL
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
The Brother DR625CL Black, Cyan, Magenta and Yellow Drum Unit Pack. Prints 50,000 pages.
Category: Printer Drums
| SKU | DR625CL |
|---|---|
| EAN | 4977766837774 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | No |
The DR625CL is simple to install, reliable and long-lasting. Compatible with a range of printers, our Brother drum units will help you keep on printing. When prompted by your printer, replace your drum unit with a genuine Brother DR625CL drum to maintain high print quality. Leaving your current drum in the printer beyond the recommended number of prints will lead to poor performance and could damage your device.
Compatible Printers: Brother MFC-EX 570 Series, Brother HL-L 8430 CDW, Brother DCP-L 8630 CDW, Brother HL-L 8430 CDWT, Brother HL-L 8570 CDW, Brother MFC-L 8970 CDW, Brother MFC-EX 570, Brother MFC-L 8730 CDW, Brother MFC-L 8930 CDW, Brother MFC-EX 575, Brother HL-L 8400 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 50000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Black, Yellow |
| Compatibility | MFC-L8970CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, HL-L8430CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.03 kg |
| Package width | 425 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 425 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Technical details | |
| Page yield | 50000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Black, Yellow |