We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-627Y Toner-kit yellow ultra High-Capacity, 10K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8570
SKU
TN627Y
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother TN627Y yellow toner cartridge - single pack. Prints up to 10,000 pages.
Category: Toner Cartridges
| SKU | TN627Y |
|---|---|
| EAN | 4977766843669 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | No |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN627Y yellow laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN627Y laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-EX 570, Brother MFC-EX 575, Brother MFC-EX 570 Series, Brother HL-L 8570 CDW, Brother MFC-L 8970 CDW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Yellow |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Weight | 610 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 998 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |