We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-625BK Toner-kit black, 3K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8430/8570
SKU
TN625BK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother TN625BK black toner cartridge - single pack. Prints up to 3,000 pages.
Category: Toner Cartridges
| SKU | TN625BK |
|---|---|
| EAN | 4977766843515 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | No |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN625BK black laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN625BK laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-L 8930 CDW, Brother HL-L 8430 CDWT, Brother MFC-EX 570, Brother MFC-L 8970 CDW, Brother HL-L 8570 CDW, Brother DCP-L 8630 CDW, Brother MFC-EX 570 Series, Brother HL-L 8400 Series, Brother MFC-EX 575, Brother HL-L 8430 CDW, Brother MFC-L 8730 CDW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| OEM code | TN-625BK |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 866 g |
| Weight | 478 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 866 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| OEM code | TN-625BK |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |