We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS TUF-GAMING-850G-EVO power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
90YE00SA-B0NA00
Login for pricing
In Stock:
5 available
The TUF Gaming 850W Gold EVO is an efficient, resilient and dependable PSU that’s engineered for the long haul
Category: Power Supply Units
| SKU | 90YE00SA-B0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636287715 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Yes |
TUF Gaming Gold EVO Series
Built For The Long Haul
The ASUS TUF Gaming 850W Gold EVO packs military-grade strength, a flagship fan design, and PCB protection for efficient, durable power delivery. The result is a PSU that can reliably fuel your rig for years to come.
Built For The Long Haul
The ASUS TUF Gaming 850W Gold EVO packs military-grade strength, a flagship fan design, and PCB protection for efficient, durable power delivery. The result is a PSU that can reliably fuel your rig for years to come.
| Cooling | |
|---|---|
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 120000 h |
| Bearing technology | DBB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination | No |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 850 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.83 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Overheating, Over current, Over power, Under voltage, Over voltage, Short circuit |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power cable length | 50 cm |
| SATA power cable length | 400,120 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 400,120 mm |
| PCI Express power cable length | 50 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| Packaging content | |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Package depth | 182 mm |
| Package width | 282 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.1 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
You may also be interested in
| Product |
ASUS TUF-GAMING-850G-EVO power supply...
Login for pricing
|
ASUS ROG Loki SFX-L 750W Platinum powe...
Login for pricing
|
ASUS TUF Gaming 750W Gold power supply...
Login for pricing
|
ASUS TUF Gaming 850W Gold power supply...
Login for pricing
|
ASUS TUF Gaming 1000W Gold power suppl...
Login for pricing
|
MSI MAG A750GL PCIE5 power supply unit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YE00SA-B0NA00
|
90YE00N4-B0NA00
|
90YE00S3-B0NA00
|
90YE00S2-B0NA00
|
90YE00S1-B0NA00
|
MAG A750GL PCIE5
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
MSI
|





