We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS TUF-GAMING-650B-EVO power supply unit 650 W 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
90YE00D6-B0NA00
Category: Power Supply Units
| SKU | 90YE00D6-B0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636170550 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Yes |
Built For The Long Haul
TUF Gaming Bronze EVO series PSUs deliver dependable power with military-grade components, a robust cooling solution, and ATX 3.1 compatibility. High-quality capacitors and chokes endure rigorous testing to meet military specifications. The dual-ball fan bearings ensure longevity, making this PSU ideal for TUF Gaming rigs or any build designed for years of AAA gaming.
TUF Gaming Bronze EVO series PSUs deliver dependable power with military-grade components, a robust cooling solution, and ATX 3.1 compatibility. High-quality capacitors and chokes endure rigorous testing to meet military specifications. The dual-ball fan bearings ensure longevity, making this PSU ideal for TUF Gaming rigs or any build designed for years of AAA gaming.
| Cooling | |
|---|---|
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 120000 h |
| Bearing technology | DBB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination | No |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 650 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 80 W |
| Combined power (+12V) | 650 W |
| Combined power (+5V) | 80 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 12 A |
| Max output current (+12V) | 54.16 A |
| Max output current (+5V) | 12 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Overheating, Over current, Over power, Under voltage, Over voltage, Short circuit |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power cable length | 50 cm |
| SATA power cable length | 400,120 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 400,120 mm |
| CPU power cable length | 65 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Packaging content | |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Package depth | 182 mm |
| Package width | 282 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.07 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
You may also be interested in
| Product |
ASUS TUF-GAMING-650B-EVO power supply...
Login for pricing
|
ASUS TUF-GAMING-650B power supply unit...
Login for pricing
|
MSI MAG A750GL PCIE5 power supply unit...
Login for pricing
|
VIDA Heracles power supply unit 750 W...
Login for pricing
|
VIDA Heracles power supply unit 850 W...
Login for pricing
|
be quiet! PURE POWER 12 850W power sup...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YE00D6-B0NA00
|
90YE00D1-B0NA00
|
MAG A750GL PCIE5
|
XTY850G-750W
|
XTY850G-850W
|
BP004EU
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
MSI
|
VIDA
|
VIDA
|
be quiet!
|





