We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cricut EasyPress SE Black, Grey 300 x 250 mm 205 °C
SKU
2012469
Category: Heat Presses
| SKU | 2012469 |
|---|---|
| EAN | 0093573468902 |
| Manufacturer | Cricut |
| Availability | Yes |
Our large, easy-to-use handheld heat press for personalising everyday projects like larger T-shirts, sweatshirts, blankets, pillows and more. With adjustable heat up to 400°F (205°C), Cricut EasyPress™ SE – 12 in x 10 in combines the speed of a heat press and the convenience of an iron for results that stand the test of time.
Plus, our heat press is bundled with Cricut EasyPress Mat for flawless heat-transfer applications and surface protection. Works with iron-on (HTV), Infusible Ink™ and sublimation products.
Plus, our heat press is bundled with Cricut EasyPress Mat for flawless heat-transfer applications and surface protection. Works with iron-on (HTV), Infusible Ink™ and sublimation products.
| Features | |
|---|---|
| Housing colour | Black, Grey |
| Working area | 300 x 250 mm |
| Temperature (max) | 205 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5 kg |
| Width | 420 mm |
| Height | 390 mm |
| Depth | 190 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 6 kg |
You may also be interested in
| Product |
Cricut EasyPress SE Black, Grey 300 x...
Login for pricing
|
Cricut EasyPress 3 Blue, Black 300 x 2...
Login for pricing
|
Cricut Mug Press Starter Package White
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
2012469
|
2009151
|
8001862
|
| Manufacturer |
Cricut
|
Cricut
|
Cricut
|


