We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 006R05212 Toner cartridge MultiPack Bk,C,M,Y, 4x1.5K pages ISO/IEC 19752 Pack=4 for Xerox C 230
SKU
006R05212
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Xerox Genuine Xerox® C230 Color Printer/C235 Color Multifunction Printer Multipack Standard capacity Toner Cartridge (1500 Pages) - 006R05212
Category: Toner Cartridges
| SKU | 006R05212 |
|---|---|
| EAN | 0095205007688 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | No |
Xerox Genuine Xerox® C230 Color Printer/C235 Color Multifunction Printer Multipack Standard capacity Toner Cartridge (1500 Pages) - 006R05212 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
Compatible Printers: Xerox C 230 Series, Xerox C 230, Xerox C 235
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner cartridges quantity | 3 |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Colour toner page yield | 1500 pages |
| Compatibility | Xerox C230 Colour Printer Xerox C235 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 385 mm |
| Package weight | 2.94 kg |
| Package width | 250 mm |
| Package height | 245 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Packaging data | |
| Package depth | 385 mm |
| Package weight | 2.94 kg |
| Package width | 250 mm |
| Package height | 245 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Xerox |
| Country of origin | Netherlands |
| Compatibility | Xerox C230 Colour Printer Xerox C235 Colour Multifunction Printer |