We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Expression Home XP-345
SKU
C11CF31402
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CF31402 |
|---|---|
| EAN | 8715946614687 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Compact Wi-Fi small-in-one
Whether you’re printing photos or documents, our XP-345 printer is sure to delight with its high quality prints and cost-effective inks. As the inks are available individually, you only need to replace the colour used – great for reducing your costs.
Most people are squeezed for space in their home, so we’ve specially designed our small-in-one range to take up the smallest footprint possible. Making the most efficient use of space available, it rolls all the features you could need into one unit with printing, scanning and copying facilities. That’s not all; it’s loaded with extra features to make printing fuss-free and easy.
There’s no need to be held back by computers or wires; use Wi-Fi and our range of mobile options to print on the go. You can be free from constraints and send your items to print from a smartphone or tablet¹. Cherish the moment and add fun to parties and gatherings by sharing and printing photos practically instantaneously. It’s not just for you; family and friends can join in the fun and send their photos to print from their smartphone or tablet.
Efficient & affordable
Be smart with your money and choose a printer that will continue to deliver great value. This affordable printer uses individual inks, so you only need to replace the colour that has been used. There’s no compromise either; it’s designed to produce crisp, clear text and glossy, lab-quality photos
Easy mobile printing
Whether using a smartphone or tablet, the iPrint app{s1 can be downloaded to a range of devices for truly wireless printing and scanning. You can think globally too; with the Epson Email Print{s1 you can email documents and photos directly to the printer from almost anywhere in the world{s1. For added versatility, Wi-Fi Direct allows easy printing from compatible wireless devices without the need for a network connection.
PC-free printing
You can go straight from shooting images to printing photos with the XP-345. Once you’ve inserted a compatible memory card, simply follow the helpful menu prompts on the LCD screen to print your photos without a PC. It can also be used for copying documents.
Space-saving
Space is almost always at a premium in the home, so we’ve designed the XP-345 to be neat and compact.
Get creative
Make the most of your pictures with our easy-to-use and free software. Adjust the brightness and contrast of your pictures with Epson PhotoEnhance, and for people shots, improve red eye using the Easy Photo Print software. But that’s not all; turn your photos into so much more with the Creative Print{s1 app. Use it to print photos direct from Facebook, create custom greeting cards and stationery, and even transform photos into colouring book templates.
Whether you’re printing photos or documents, our XP-345 printer is sure to delight with its high quality prints and cost-effective inks. As the inks are available individually, you only need to replace the colour used – great for reducing your costs.
Most people are squeezed for space in their home, so we’ve specially designed our small-in-one range to take up the smallest footprint possible. Making the most efficient use of space available, it rolls all the features you could need into one unit with printing, scanning and copying facilities. That’s not all; it’s loaded with extra features to make printing fuss-free and easy.
There’s no need to be held back by computers or wires; use Wi-Fi and our range of mobile options to print on the go. You can be free from constraints and send your items to print from a smartphone or tablet¹. Cherish the moment and add fun to parties and gatherings by sharing and printing photos practically instantaneously. It’s not just for you; family and friends can join in the fun and send their photos to print from their smartphone or tablet.
Efficient & affordable
Be smart with your money and choose a printer that will continue to deliver great value. This affordable printer uses individual inks, so you only need to replace the colour that has been used. There’s no compromise either; it’s designed to produce crisp, clear text and glossy, lab-quality photos
Easy mobile printing
Whether using a smartphone or tablet, the iPrint app{s1 can be downloaded to a range of devices for truly wireless printing and scanning. You can think globally too; with the Epson Email Print{s1 you can email documents and photos directly to the printer from almost anywhere in the world{s1. For added versatility, Wi-Fi Direct allows easy printing from compatible wireless devices without the need for a network connection.
PC-free printing
You can go straight from shooting images to printing photos with the XP-345. Once you’ve inserted a compatible memory card, simply follow the helpful menu prompts on the LCD screen to print your photos without a PC. It can also be used for copying documents.
Space-saving
Space is almost always at a premium in the home, so we’ve designed the XP-345 to be neat and compact.
Get creative
Make the most of your pictures with our easy-to-use and free software. Adjust the brightness and contrast of your pictures with Epson PhotoEnhance, and for people shots, improve red eye using the Easy Photo Print software. But that’s not all; turn your photos into so much more with the Creative Print{s1 app. Use it to print photos direct from Facebook, create custom greeting cards and stationery, and even transform photos into colouring book templates.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | White |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 10 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4.5 ipm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Duplex printing mode | Manual |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Fax | |
| Faxing | No |
| Storage | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Product colour | White |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 13 W |
| Duplex | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (sleep) | 1.6 W |
| Power consumption (copying) | 13 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Packaging data | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Other features | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 13 W |
| Duplex | Yes |