We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-P800 Roll Unit Promo
SKU
C11CE22301BR
Category: Inkjet Printers
| SKU | C11CE22301BR |
|---|---|
| EAN | 4058154252840 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
A2 desktop photo printer
The SureColor SC-P800 is Epson's top-of-the-range A2 desktop ProPhoto printer. This superior-quality printer uses UltraChrome HD ink and is ideal for professional photographers and artists wishing to produce true-to-life photos on a range of media. Users can also easily print from a number of devices, including tablets, PCs and smartphones, thanks to Wi-Fi connectivity.
Superior quality prints
Using UltraChrome HD ink, our new nine-colour ink-set, the SC-P800 produces true-to-life photos with vivid colours and the deepest blacks on the market{s1. Your prints will last for ages thanks to the inks' improved lightfastness{s2, and large 80ml ink cartridges mean fewer trips to change the ink.
Print on a range of media
The SC-P800 is the smallest A2 printer with roll paper option{s1, which enables users to print panoramic photos on formats such as banners and gallery wrap canvas. Three paper paths, including a front-loading fine art paper path, means users can easily switch between different formats.
Stay connected
With the SC-P800, it is easier than ever before to print from a whole range of devices. This model is the first 17-inch photo printer with wireless functionality{s1 and Epson Connect compatibility for great flexibility and freedom, meaning easy printing from tablets, PCs and smartphones. Wi-Fi Direct is also supported, meaning the printer can easily communicate with your smart devices.
Easy-to-use
The SC-P800 features quick, simple set-up and operation thanks to a large 2.7-inch colour touch panel. It guides the user through how to load different media types and enables them to easily switch between these before printing.
High-quality look and feel
A new sleek, modern design means the printer has the smallest footprint of any A2 printer on the market{s1 and it fits well where space is an issue, at home or in the studio.
The SureColor SC-P800 is Epson's top-of-the-range A2 desktop ProPhoto printer. This superior-quality printer uses UltraChrome HD ink and is ideal for professional photographers and artists wishing to produce true-to-life photos on a range of media. Users can also easily print from a number of devices, including tablets, PCs and smartphones, thanks to Wi-Fi connectivity.
Superior quality prints
Using UltraChrome HD ink, our new nine-colour ink-set, the SC-P800 produces true-to-life photos with vivid colours and the deepest blacks on the market{s1. Your prints will last for ages thanks to the inks' improved lightfastness{s2, and large 80ml ink cartridges mean fewer trips to change the ink.
Print on a range of media
The SC-P800 is the smallest A2 printer with roll paper option{s1, which enables users to print panoramic photos on formats such as banners and gallery wrap canvas. Three paper paths, including a front-loading fine art paper path, means users can easily switch between different formats.
Stay connected
With the SC-P800, it is easier than ever before to print from a whole range of devices. This model is the first 17-inch photo printer with wireless functionality{s1 and Epson Connect compatibility for great flexibility and freedom, meaning easy printing from tablets, PCs and smartphones. Wi-Fi Direct is also supported, meaning the printer can easily communicate with your smart devices.
Easy-to-use
The SC-P800 features quick, simple set-up and operation thanks to a large 2.7-inch colour touch panel. It guides the user through how to load different media types and enables them to easily switch between these before printing.
High-quality look and feel
A new sleek, modern design means the printer has the smallest footprint of any A2 printer on the market{s1 and it fits well where space is an issue, at home or in the studio.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Print technology | |
| Paper input type | Paper tray |
| Printing colours | Cyan, Light black, Light Cyan, Light light black, Matte black, Photo black, Vivid light magenta, Vivid magenta, Yellow |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Colour | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 256 MB |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson IPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Standard interfaces | Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display | LCD |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 820 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Printing colours | Cyan, Light black, Light Cyan, Light light black, Matte black, Photo black, Vivid light magenta, Vivid magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Business |
| Printing | |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Total number of input trays | 3 |
| Total input capacity | 120 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A2 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A2, A3, A3+, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B3, B4, B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Envelopes sizes | C4, C5, C6 |
| Photo paper sizes (imperial) | 10x15,13x20" |
| Paper tray media weight | 73 - 1000 g/m² |
| Network | |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson IPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 49.6 dB |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Business |
| Display | LCD |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 1.8 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Power consumption (printing) | 21 W |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 119 cm |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 820 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Width | 684 mm |
| Depth | 376 mm |
| Height | 250 mm |
| Weight | 19.5 kg |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 119 cm |