We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EB-5530U
SKU
V11H824041
Category: Data Projectors
| SKU | V11H824041 |
|---|---|
| EAN | 8715946624341 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Entry-level WUXGA installation projector
The EB-5530U has been designed as an entry-level installation projector for boardrooms and classrooms, offering outstanding performance and wide-ranging connectivity options for an affordable price. On top of this, 10,000-hour lamp life¹ and great value consumables result in a very low TCO.
5,500-lumen brightness for crisp, clear images
The EB-5530U offers bright 5,500-lumen projection, meaning vivid colours, deep blacks and sharp, readable text, even in daylight or a well-lit room. As well as great performance, this adds significant extra flexibility in installation.
HDBaseT means easy wired connection
Compatibility with HDBaseT means the EB-5530U offers a wired connection over a single cable for simple signal transmission and control.
Wide lens shift and central lens allow for easy installation
Installing the EB-5530U is incredibly easy, thanks to wide vertical and horizontal lens shift, as well as a centrally-mounted lens, ensuring this versatile projector is suitable for a wide variety of boardrooms, halls and classrooms.
Miracast connectivity permits direct peer to peer wireless connectivity
Miracast allows users to effortlessly transmit presentations, images or video from a smartphone or tablet to the projector screen.
10,000-hour lamp life
The EB-5530U offers outstanding reliability and durability, with a lamp life of 10,000 hours in Eco Mode. Should you ever need to replace one, replacement bulbs are also very affordably priced.
Two HDMI connectors
Dual HDMI connectors permit multiple input devices to be plugged into the EB-5530U, saving time when switching from one device to another.
Improved colour and purer whites
Improved colours and whiter whites with less yellow mean that presentations and films will look brighter, more colourful and more accurate.
Boosted contrast and improved focus
Better contrast means that projected images will have greater sharpness and deeper blacks, while improved focus boosts readability and makes installation quicker and easier.
The EB-5530U has been designed as an entry-level installation projector for boardrooms and classrooms, offering outstanding performance and wide-ranging connectivity options for an affordable price. On top of this, 10,000-hour lamp life¹ and great value consumables result in a very low TCO.
5,500-lumen brightness for crisp, clear images
The EB-5530U offers bright 5,500-lumen projection, meaning vivid colours, deep blacks and sharp, readable text, even in daylight or a well-lit room. As well as great performance, this adds significant extra flexibility in installation.
HDBaseT means easy wired connection
Compatibility with HDBaseT means the EB-5530U offers a wired connection over a single cable for simple signal transmission and control.
Wide lens shift and central lens allow for easy installation
Installing the EB-5530U is incredibly easy, thanks to wide vertical and horizontal lens shift, as well as a centrally-mounted lens, ensuring this versatile projector is suitable for a wide variety of boardrooms, halls and classrooms.
Miracast connectivity permits direct peer to peer wireless connectivity
Miracast allows users to effortlessly transmit presentations, images or video from a smartphone or tablet to the projector screen.
10,000-hour lamp life
The EB-5530U offers outstanding reliability and durability, with a lamp life of 10,000 hours in Eco Mode. Should you ever need to replace one, replacement bulbs are also very affordably priced.
Two HDMI connectors
Dual HDMI connectors permit multiple input devices to be plugged into the EB-5530U, saving time when switching from one device to another.
Improved colour and purer whites
Improved colours and whiter whites with less yellow mean that presentations and films will look brighter, more colourful and more accurate.
Boosted contrast and improved focus
Better contrast means that projected images will have greater sharpness and deeper blacks, while improved focus boosts readability and makes installation quicker and easier.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Projection distance (tele) | 2.5 - 15 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Projection distance | 1.4 - 8.4 m |
| Contrast ratio (dynamic) | 15000:1 |
| Zoom ratio | 1.8:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projector brightness (economic mode) | 3700 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.93 cm (0.76") |
| Keystone correction, vertical | ± 30° |
| Keystone correction, horizontal | ± 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 5500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Light source | |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.8:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 21.34 - 37.99 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.65 - 2.55 |
| Horizontal lens shift range | -10 - 10% |
| Vertical lens shift range | -50 - 50% |
| Throw ratio | 1.26 - 2.30:1 |
| Zoom type | Manual |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Ports & interfaces | |
| RS-232C | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Composite video in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| S-Video inputs quantity | 0 |
| Serial interface type | RS-232C |
| RS-232 ports | 1 |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| RS-232C | Yes |
| Lamp power | 300 W |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.83 m |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 16 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.83 m |
| Performance | |
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 411 W |
| Power consumption (standby) | 2.33 W |
| Power consumption (economy mode) | 309 W |
| Packaging data | |
| Package width | 555 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 555 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 235 mm |
| Weight | 6.9 kg |
| Width | 472 mm |
| Depth | 354 mm |
| Height | 159 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.83 m |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 16 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.83 m |
| Other features | |
| RS-232C | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| Power consumption (economy mode) | 309 W |