We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce Pro WF-3720DWF
SKU
C11CF24401
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CF24401 |
|---|---|
| EAN | 8715946628929 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Compact 4-in-1 boasting business features
The compact and multifunctional WF-3720DWF provides a great solution for small or home offices. This 4-in-1 packs in lots of features within a compact footprint. It's stylish too with a sleek design and an integrated 6.8cm touchscreen.
With the WF-3720DWF, you can get advanced business features for a surprisingly low cost. It utilises Epson’s PrecisionCore printhead technology which is renowned for its speed, quality, reliability and efficiency, and delivering business-quality prints. Everyday tasks can be speeded through with ease thanks to fast double-sided printing, a 35 page automatic document feeder and 250-sheet paper tray. It also supports advanced Scan-to functions.
When you're watching your budget, it’s essential to have cost-effective technology. That’s where the 34 series 'Golf ball' inks can help. Its high yield inks give you a low cost-per-page with the XL cartridge capable of printing up to three times more pages¹.
Work flexibly with the WF-3720DWF using its range of connectivity features including wireless, Wi-Fi Direct, Ethernet, and NFC². There's also Epson's free mobile printing apps and solutions including Email print³, which allows the user to send items to print from almost anywhere in the world.
Compact and mighty
If space is at a premium in your home office or small business, Epson has the solution with its compact 4-in-1 offering print, scan, copy and fax. Designed for business printing, it utilises Epson's PrecisionCore printhead technology to deliver high-quality prints, even at high speeds.
Print more for less
With Epson’s 34 series DURABrite Ultra Inks, you can produce professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. The inks are also great value as they’re supplied individually, so only the colour used is replaced. And with the XL cartridge, you can print up to three times more pages{s1 as it provides high yields. In fact, you could print up to 1,100 black and 950 colour pages{s4- helping you minimise your costs and less time changing cartridges.
Easy-to-use business features
Helping you maximise productivity, everyday tasks can be actioned swiftly with the automatic document feeder (ADF), print speeds of up to 20 pages per minute{s5, fast double-sided printing and a 250-sheet paper tray. It’s also easy to share and organise documents with Scan-to: Email, Cloud, FTP and Network options.
Simple networking
For printing on the go you can use Wi-Fi connectivity to print from anywhere in the office; Wi-Fi Direct to print from compatible wireless devices without a Wi-Fi network; and NFC{s2 to print with a tap of a compatible Android device on the printer.
Print from anywhere
With Email Print{s3 you can print your documents from anywhere in the world by sending them straight to the printer via email. You can even print photos, documents and web pages from your smartphone or tablet with the Epson iPrint{s3 app. And with the remote print driver, it's possible to send items to print from beyond your home or office network.
Easy PC-free printing
Using the stylish and integrated touchscreen, you can glide through the printers options and settings with ease using the intuitive user interface.
The compact and multifunctional WF-3720DWF provides a great solution for small or home offices. This 4-in-1 packs in lots of features within a compact footprint. It's stylish too with a sleek design and an integrated 6.8cm touchscreen.
With the WF-3720DWF, you can get advanced business features for a surprisingly low cost. It utilises Epson’s PrecisionCore printhead technology which is renowned for its speed, quality, reliability and efficiency, and delivering business-quality prints. Everyday tasks can be speeded through with ease thanks to fast double-sided printing, a 35 page automatic document feeder and 250-sheet paper tray. It also supports advanced Scan-to functions.
When you're watching your budget, it’s essential to have cost-effective technology. That’s where the 34 series 'Golf ball' inks can help. Its high yield inks give you a low cost-per-page with the XL cartridge capable of printing up to three times more pages¹.
Work flexibly with the WF-3720DWF using its range of connectivity features including wireless, Wi-Fi Direct, Ethernet, and NFC². There's also Epson's free mobile printing apps and solutions including Email print³, which allows the user to send items to print from almost anywhere in the world.
Compact and mighty
If space is at a premium in your home office or small business, Epson has the solution with its compact 4-in-1 offering print, scan, copy and fax. Designed for business printing, it utilises Epson's PrecisionCore printhead technology to deliver high-quality prints, even at high speeds.
Print more for less
With Epson’s 34 series DURABrite Ultra Inks, you can produce professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. The inks are also great value as they’re supplied individually, so only the colour used is replaced. And with the XL cartridge, you can print up to three times more pages{s1 as it provides high yields. In fact, you could print up to 1,100 black and 950 colour pages{s4- helping you minimise your costs and less time changing cartridges.
Easy-to-use business features
Helping you maximise productivity, everyday tasks can be actioned swiftly with the automatic document feeder (ADF), print speeds of up to 20 pages per minute{s5, fast double-sided printing and a 250-sheet paper tray. It’s also easy to share and organise documents with Scan-to: Email, Cloud, FTP and Network options.
Simple networking
For printing on the go you can use Wi-Fi connectivity to print from anywhere in the office; Wi-Fi Direct to print from compatible wireless devices without a Wi-Fi network; and NFC{s2 to print with a tap of a compatible Android device on the printer.
Print from anywhere
With Email Print{s3 you can print your documents from anywhere in the world by sending them straight to the printer via email. You can even print photos, documents and web pages from your smartphone or tablet with the Epson iPrint{s3 app. And with the remote print driver, it's possible to send items to print from beyond your home or office network.
Easy PC-free printing
Using the stylish and integrated touchscreen, you can glide through the printers options and settings with ease using the intuitive user interface.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Maximum duty cycle | 20000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Maximum duty cycle | 20000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Maximum duty cycle | 20000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 7 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 10 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Scan to | Cloud |
| Scan technology | CIS |
| Duplex scanning | Yes |
| Fax | |
| Fax forwarding to | PC |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 180 pages |
| Fax forwarding | Yes |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Paper input type | Paper tray |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Ledger (media size) |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, NFC, USB 2.0, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | SNMP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Product colour | Black |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 15 W |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 6.4 W |
| Power consumption (sleep) | 1.2 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (copying) | 15 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 425 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 249 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Packaging data | |
| Power cord included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Other features | |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 15 W |
| Control type | Touch |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |