We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce DS-780N
SKU
B11B227401BY
Category: Scanners
| SKU | B11B227401BY |
|---|---|
| EAN | 8715946629759 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF View PDF |
Secure scanning
Complete control
The WorkForce DS-780N is Epson's most intelligent business scanner yet, an interactive sheet-fed touchscreen model with built-in networking to make sharing documents easy, and a host of innovative features to ensure maximum security, control and document-handling versatility.
Fast, high-volume scanning
The DS-780N is designed for high-volume network scanning, with a 100-sheet automatic document feeder (ADF), very fast colour scanning speeds of 45ppm/90ipm at 300dpi, and USB 3.0 to enable direct-to-PC connection.
Smart features improve workflow
Innovative features make scanning easy, including industry first slow mode¹ for delicate documents and double-feed detection skip to allow scanning of items such as envelopes and documents with Post-its. An intuitive colour LCD touchscreen panel makes scanning easy, and allows job creation without accessing a computer.
Built-in networking and security features
The DS-780N with built-in networking is the perfect solution for creating a scanner fleet. Epson’s Document Capture Pro 2.0² software offers complete control and security, allowing job, group, device and access protocols to be managed centrally. User authentication can be enabled via pin code, third-party IC card or user directory (LDAP), with a lockable control panel to prevent tampering. Pre-defined job profiles help ensure scans are sent to the correct locations.
Usage reports and maintenance alerts
Using Epson Device Admin or Document Capture Pro Server, the DS-780N can alert the administrator if it needs maintenance, and provides detailed usage reports showing which devices are used most and how many scans they’ve made, for effective fleet management.
Complete control
The WorkForce DS-780N is Epson's most intelligent business scanner yet, an interactive sheet-fed touchscreen model with built-in networking to make sharing documents easy, and a host of innovative features to ensure maximum security, control and document-handling versatility.
Fast, high-volume scanning
The DS-780N is designed for high-volume network scanning, with a 100-sheet automatic document feeder (ADF), very fast colour scanning speeds of 45ppm/90ipm at 300dpi, and USB 3.0 to enable direct-to-PC connection.
Smart features improve workflow
Innovative features make scanning easy, including industry first slow mode¹ for delicate documents and double-feed detection skip to allow scanning of items such as envelopes and documents with Post-its. An intuitive colour LCD touchscreen panel makes scanning easy, and allows job creation without accessing a computer.
Built-in networking and security features
The DS-780N with built-in networking is the perfect solution for creating a scanner fleet. Epson’s Document Capture Pro 2.0² software offers complete control and security, allowing job, group, device and access protocols to be managed centrally. User authentication can be enabled via pin code, third-party IC card or user directory (LDAP), with a lockable control panel to prevent tampering. Pre-defined job profiles help ensure scans are sent to the correct locations.
Usage reports and maintenance alerts
Using Epson Device Admin or Document Capture Pro Server, the DS-780N can alert the administrator if it needs maintenance, and provides detailed usage reports showing which devices are used most and how many scans they’ve made, for effective fleet management.
| Scanning | |
|---|---|
| Output monochrome depth | 8 bit |
| Maximum scan size | 215.9 x 6096 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | No |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Film scanning | No |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 90 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 45 ppm |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | JPG, PDF, PNG, TIFF |
| Scan to | E-mail, TWAIN, WIA |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Display | LCD |
| Product colour | Black, White |
| Performance | |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | JPG, PDF, PNG, TIFF |
| Scan to | E-mail, TWAIN, WIA |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP, IPv6 |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card, Post Card(JPN) |
| Maximum scan area (ADF) | 215.9 x 6096 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 50.8 x 50.8 mm |
| Letter | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP, IPv6 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64 |
| Bundled software | Epson Document Capture (Mac), Epson Document Capture Pro (Windows), Epson Scan 2 |
| Drivers included | Yes |
| Power | |
| Power supply type | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 296 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height | 217 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Bundled software | Epson Document Capture (Mac), Epson Document Capture Pro (Windows), Epson Scan 2 |
| Drivers included | Yes |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Technical details | |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Black, White |
| Downloadable software | Epson Document Capture Pro Server |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Other features | |
| Downloadable software | Epson Document Capture Pro Server |
| Ethernet LAN | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |