We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Expression Premium XP-900
SKU
C11CF54401
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CF54401 |
|---|---|
| EAN | 8715946614809 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
All-in-one with A3 printing¹
The Expression Premium XP-900 is a perfect, affordable, all-in-one solution for printing high-quality glossy photos and documents up to A3¹. With individual inks, users will only ever need to replace the colour used, helping to save costs. It's also versatile and easy to use, as Epson Connect offers a whole suite of mobile printing options.
A3 photos
Take control and print high-quality photos up to A3 size at home. Why wait around? Produce photographs that exceed lab quality, on demand, with this convenient and fast printer.
Best of both worlds
Create your own photos and crisp, clear text documents with the five-colour Claria Premium dye and pigment ink-set. Photographs will be crystal clear with vibrant colours and deep, rich blacks thanks to the Photo Black ink cartridge.
Mobile printing
Printing photos and documents on the go is easy with the XP-900. Unlock the potential of your smartphone or tablet by downloading the iPrint app{s2 to print and scan wirelessly. Make the most of your Facebook photos with the Creative Print{s2 app, which allows you to print photos directly from Facebook, create custom greeting cards, turn photos into colouring book templates, and plenty more. In addition, you can email documents and photos directly to the printer from almost anywhere in the world with Epson Email Print{s2.
Easy to use
It’s easy to navigate the printer’s features via the large 6.8cm LCD screen. Printing photos directly is also simple; just slot in a memory card. There’s also the rear speciality-paper feed for printing on to thicker media up to A3, automatic duplex and the capability to print on to suitable CD/DVDs.
The Expression Premium XP-900 is a perfect, affordable, all-in-one solution for printing high-quality glossy photos and documents up to A3¹. With individual inks, users will only ever need to replace the colour used, helping to save costs. It's also versatile and easy to use, as Epson Connect offers a whole suite of mobile printing options.
A3 photos
Take control and print high-quality photos up to A3 size at home. Why wait around? Produce photographs that exceed lab quality, on demand, with this convenient and fast printer.
Best of both worlds
Create your own photos and crisp, clear text documents with the five-colour Claria Premium dye and pigment ink-set. Photographs will be crystal clear with vibrant colours and deep, rich blacks thanks to the Photo Black ink cartridge.
Mobile printing
Printing photos and documents on the go is easy with the XP-900. Unlock the potential of your smartphone or tablet by downloading the iPrint app{s2 to print and scan wirelessly. Make the most of your Facebook photos with the Creative Print{s2 app, which allows you to print photos directly from Facebook, create custom greeting cards, turn photos into colouring book templates, and plenty more. In addition, you can email documents and photos directly to the printer from almost anywhere in the world with Epson Email Print{s2.
Easy to use
It’s easy to navigate the printer’s features via the large 6.8cm LCD screen. Printing photos directly is also simple; just slot in a memory card. There’s also the rear speciality-paper feed for printing on to thicker media up to A3, automatic duplex and the capability to print on to suitable CD/DVDs.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| DVD/CD printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 28 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scan to | Cloud |
| Scan technology | CIS |
| Storage | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Paper input type | Paper tray |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Envelopes sizes | 10, B5, C6, DL |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| DVD/CD printing | Yes |
| Product colour | Black |
| Power consumption (copying) | 15 W |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Power consumption (copying) | 15 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 479 mm |
| Depth | 356 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 8.3 kg |
| Other features | |
| Power consumption (copying) | 15 W |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |