We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-P5000 Violet 240V
SKU
C11CF66001A5
Category: Large Format Printers
| SKU | C11CF66001A5 |
|---|---|
| EAN | 8715946638553 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
Your true colours
Designed for proofing, fine art and photography applications, the SC-P5000 can be selected with a violet or LLK inkset, and can achieve near-perfect colour matching of up to 99% of Pantone Solid Coated Colours¹.
Precision colour proofing
When purchased with a violet HDX inkset for pre-press proofing the SC-P5000 can reproduce packaging, marketing materials and corporate colours with 99% Pantone Solid Coated Colour accuracy{s1.
Perfect art reproduction
When specified with an HDX inkset with LLK, photographers and fine artists can use the SC-P5000 to reproduce the detail and colours of their artwork perfectly, as well as exact reproduction of 98% of Pantone Solid Coated Colours.
Reliability you can trust
The SC-P5000 offers new features to ensure reliable day-to-day operation and minimise maintenance. These include new covers and seals to limit dust intrusion, an improved automatic nozzle check and a guided cleaning procedure.
Outstanding print quality
The SC-P5000 uses Epson’s latest ink technology to make high-resolution, long-lasting prints. 3.5pl droplet size and 2880x1440dpi resolution ensure crisp, detailed results, while Ultrachrome HDX inks offer much improved lightfastness{s2.
Simple setup and operation
Setup and media handling is quick and easy thanks to an internal colour calibration sensor, simple media switching and a clear media handling guide on the display. The SC-P5000 fits seamlessly into any proofing workflow and can be supplied with a SpectroProofer, which can handle automated colour proof checking. The printer is supported by all major RIP and software vendors.
Designed for proofing, fine art and photography applications, the SC-P5000 can be selected with a violet or LLK inkset, and can achieve near-perfect colour matching of up to 99% of Pantone Solid Coated Colours¹.
Precision colour proofing
When purchased with a violet HDX inkset for pre-press proofing the SC-P5000 can reproduce packaging, marketing materials and corporate colours with 99% Pantone Solid Coated Colour accuracy{s1.
Perfect art reproduction
When specified with an HDX inkset with LLK, photographers and fine artists can use the SC-P5000 to reproduce the detail and colours of their artwork perfectly, as well as exact reproduction of 98% of Pantone Solid Coated Colours.
Reliability you can trust
The SC-P5000 offers new features to ensure reliable day-to-day operation and minimise maintenance. These include new covers and seals to limit dust intrusion, an improved automatic nozzle check and a guided cleaning procedure.
Outstanding print quality
The SC-P5000 uses Epson’s latest ink technology to make high-resolution, long-lasting prints. 3.5pl droplet size and 2880x1440dpi resolution ensure crisp, detailed results, while Ultrachrome HDX inks offer much improved lightfastness{s2.
Simple setup and operation
Setup and media handling is quick and easy thanks to an internal colour calibration sensor, simple media switching and a clear media handling guide on the display. The SC-P5000 fits seamlessly into any proofing workflow and can be supplied with a SpectroProofer, which can handle automated colour proof checking. The printer is supported by all major RIP and software vendors.
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Cyan, Green, Light black, Light Cyan, Matte black, Orange, Photo black, Violet, Vivid magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Page description languages | Epson ESC/P2 |
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Cyan, Green, Light black, Light Cyan, Matte black, Orange, Photo black, Violet, Vivid magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Page description languages | Epson ESC/P2 |
| Copying | |
| Copying | No |
| Scanning | |
| Scanning | No |
| Input & output capacity | |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Print quality | |
| Printing colours | Cyan, Green, Light black, Light Cyan, Matte black, Orange, Photo black, Violet, Vivid magenta, Yellow |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Paper handling | |
| Media thickness | 0.08 - 1.5 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A2, A3, A3+, A4 |
| Maximum print size | A2 (420 x 594 mm) |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Input capacity | |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Media formats | |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A2, A3, A3+, A4 |
| Display | |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 863 mm |
| Package width | 915 mm |
| Package depth | 1010 mm |
| Depth | 766 mm |
| Package height | 585 mm |
| Height | 406 mm |
| Package weight | 64 kg |
| Weight | 52 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 915 mm |
| Package depth | 1010 mm |
| Package height | 585 mm |
| Package weight | 64 kg |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross height | 100 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 44 cm |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross height | 100 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 44 cm |