We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EcoTank ET-7700
SKU
C11CG15401CE
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CG15401CE |
|---|---|
| EAN | 8715946638959 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
High-quality photo printing
Print lots of photos at a ultra-low cost with this cartridge-free printer. With the included ink, you can print up to 3,400 photos¹ from its ultra-high-capacity ink tanks. For high-quality results, it uses four dyes and a pigment ink. It's hassle-free to use with an SD card slot, borderless photo printing and dual paper trays. It’s also easy to set up, reliable and designed for mess-free refills.
Unleash your creativity
Feel free to print your photos without worrying about the cost with this cartridge-free EcoTank. It comes with enough ink to print up to 3,400 photos{s1 (10x15cm). Its ultra-high-capacity ink tanks removes the need for cartridges, and makes it possible to print lots between refills.
Quality photo printing
Print high-quality photos that can last up to 300 years in a photo album{s2 with this 5-colour ink system, which includes a black photo ink. It also includes a SD card slot, borderless printing, dual paper trays and a 6.8cm LCD display.
Discover the next generation of EcoTank
With the ink tank now housed at the front, EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Protecting you against leaks and spills, it features an enhanced ink filling system engineered for mess-free refills. The new bottles also incorporate a mechanism to ensure that only the correct colours are inserted.
Easy mobile printing
With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send files to print from smart devices using the Epson iPrint{s3 app. It's simple to make the most of your Facebook photos with the Creative Print{s3 app, which lets you print photos, create greeting cards, colouring books and more.
Peace of mind
EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a three year warranty (upon registration).
Print lots of photos at a ultra-low cost with this cartridge-free printer. With the included ink, you can print up to 3,400 photos¹ from its ultra-high-capacity ink tanks. For high-quality results, it uses four dyes and a pigment ink. It's hassle-free to use with an SD card slot, borderless photo printing and dual paper trays. It’s also easy to set up, reliable and designed for mess-free refills.
Unleash your creativity
Feel free to print your photos without worrying about the cost with this cartridge-free EcoTank. It comes with enough ink to print up to 3,400 photos{s1 (10x15cm). Its ultra-high-capacity ink tanks removes the need for cartridges, and makes it possible to print lots between refills.
Quality photo printing
Print high-quality photos that can last up to 300 years in a photo album{s2 with this 5-colour ink system, which includes a black photo ink. It also includes a SD card slot, borderless printing, dual paper trays and a 6.8cm LCD display.
Discover the next generation of EcoTank
With the ink tank now housed at the front, EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Protecting you against leaks and spills, it features an enhanced ink filling system engineered for mess-free refills. The new bottles also incorporate a mechanism to ensure that only the correct colours are inserted.
Easy mobile printing
With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send files to print from smart devices using the Epson iPrint{s3 app. It's simple to make the most of your Facebook photos with the Creative Print{s3 app, which lets you print photos, create greeting cards, colouring books and more.
Peace of mind
EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a three year warranty (upon registration).
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| DVD/CD printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 0 mm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scan to | Cloud |
| Scan technology | CIS |
| Storage | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total output capacity | 50 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Photo black, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Paper tray media types | Envelopes, Glossy paper, Photo paper, Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, USB, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| DVD/CD printing | Yes |
| Product colour | Black |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 16 W |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 4.2 W |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (copying) | 16 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 425 mm |
| Depth | 356 mm |
| Height | 161 mm |
| Weight | 8 kg |
| Packaging data | |
| Power cord included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Software CD | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Software CD | Yes |
| Other features | |
| Software CD | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 16 W |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |