We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Home Cinema EH-TW5650
SKU
V11H852041
Category: Data Projectors
| SKU | V11H852041 |
|---|---|
| EAN | 8715946640259 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
1080p home cinema projector
Make your home centre stage for all the action with a Full HD 3D and 2D projector. It’s easy to get up and running with lens shift, keystone correction and 1.6x manual zoom. Dazzle friends and family with bright and vivid images and detailed shadows via its 60,000:1 dynamic contrast ratio. And thanks to the long-lasting lamp light source, you can enjoy a movie every day for the next 11 years¹
Make every moment count
With this Full HD home cinema projector you can create the big screen experience with images reaching up to 300 inches (762cm). It can handle the most atmospheric scenes with clearly defined shadow detail and deep blacks, while also remaining clear, sharp and smooth during high-action scenes with Detail Enhancement and frame interpolation.
Simple set up
The compact and lightweight EH-TW5650 is easy to move, plus the vertical lens shift, 1.6x zoom and keystone correction ensure it’s fuss free to position the picture. It features two HDMI inputs (including one MHL) for connecting DVD players, games consoles and more. Use smart devices to operate the projector; the iProjection app can control the projector and Miracast lets you share content over a wireless connection with Android devices.
11 years of entertainment{s1
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for your entertainment needs? With the EH-TW5650, you could watch a film every day for 11 years thanks to the long-lasting lamp light source{s1.
Experience vivid and lifelike images
Epson’s 3LCD technology radiates exceptionally bright yet colourful images by producing an equally high White and Colour Light Output. Even in bright living rooms, this Full HD 1080p projector delivers 2,500 lumens and a 60,000:1 contrast ratio.
Make your home centre stage for all the action with a Full HD 3D and 2D projector. It’s easy to get up and running with lens shift, keystone correction and 1.6x manual zoom. Dazzle friends and family with bright and vivid images and detailed shadows via its 60,000:1 dynamic contrast ratio. And thanks to the long-lasting lamp light source, you can enjoy a movie every day for the next 11 years¹
Make every moment count
With this Full HD home cinema projector you can create the big screen experience with images reaching up to 300 inches (762cm). It can handle the most atmospheric scenes with clearly defined shadow detail and deep blacks, while also remaining clear, sharp and smooth during high-action scenes with Detail Enhancement and frame interpolation.
Simple set up
The compact and lightweight EH-TW5650 is easy to move, plus the vertical lens shift, 1.6x zoom and keystone correction ensure it’s fuss free to position the picture. It features two HDMI inputs (including one MHL) for connecting DVD players, games consoles and more. Use smart devices to operate the projector; the iProjection app can control the projector and Miracast lets you share content over a wireless connection with Android devices.
11 years of entertainment{s1
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for your entertainment needs? With the EH-TW5650, you could watch a film every day for 11 years thanks to the long-lasting lamp light source{s1.
Experience vivid and lifelike images
Epson’s 3LCD technology radiates exceptionally bright yet colourful images by producing an equally high White and Colour Light Output. Even in bright living rooms, this Full HD 1080p projector delivers 2,500 lumens and a 60,000:1 contrast ratio.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Projection distance (wide) | 2.35 - 3.82 m |
| Projection distance (tele) | 2.35 - 3.82 m |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 60000:1 |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projector brightness (economic mode) | 1650 ANSI lumens |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 2500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 200 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 7500 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 200 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 4500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 7500 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 18.2 - 29.2 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.51 - 1.99 |
| Throw ratio | 1.33 - 2.16:1 |
| Zoom type | Manual |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Bright cinema, Cinema, Dynamic, Natural |
| Supported 3D formats | Side by side, Top and bottom |
| Colour modes (3D) | Cinema, Dynamic |
| Colour modes (2D) | Bright cinema, Cinema, Dynamic, Natural |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces | |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Composite video in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| S-Video inputs quantity | 0 |
| RS-232 ports | 0 |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Miracast | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Technical details | |
| Colour modes (3D) | Cinema, Dynamic |
| Colour modes (2D) | Bright cinema, Cinema, Dynamic, Natural |
| Product colour | White |
| Lamp power | 200 W |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 3.39 m |
| Products per pallet layer (UK) | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 72 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 3.39 m |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Home cinema |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Screen mirroring | Yes |
| Features | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Screen mirroring | Yes |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 296 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (economy mode) | 227 W |
| Packaging data | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 4.72 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 175 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Width | 309 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 122 mm |
| Package weight | 4.72 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 3.39 m |
| Products per pallet layer (UK) | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 72 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 3.39 m |
| Other features | |
| RS-232 ports | 0 |
| Power consumption (economy mode) | 227 W |