We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EB-710Ui
SKU
V11H877041
Category: Data Projectors
| SKU | V11H877041 |
|---|---|
| EAN | 8715946641065 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Laser classroom solution
Enjoy a larger display size of up to 100 inches in classrooms and other teaching spaces with this 4,000 lumens WUXGA product. It benefits from Epson's equally high white and colour light output (CLO) to deliver bright and vivid images. And with a 2,500,000:1 dynamic contrast ratio blacks are dark and images crisp and clear.
Bring the classroom to life with large, scalable images
Enjoy a larger display size of up to 100 inches in classrooms and other teaching spaces with this 4,000 lumens WUXGA product. It benefits from Epson's equally high white and colour light output (CLO) to deliver bright and vivid images. And with a 2,500,000:1 dynamic contrast ratio blacks are dark and images crisp and clear.
Hassle-free lessons
Ease of connectivity and simple set-up means lessons get underway without delay. Auto Power On starts up the device when a cable connection is detected. HDMI connectivity also means that students benefit from clearer, sharper content, and a 16W integrated speaker and microphone input remove the need for additional audio installation.
Collaborate seamlessly
Make collaboration simple, with digital annotation, finger-touch control, and the ability for staff and pupils to present from their own devices
-Multi-PC projection software allows teachers and students to share content simultaneously. The moderator function allows teachers to remain in control, choosing what student content to display. Wireless connectivity via an optional USB dongle (ELPAP10) makes it easy to connect a range of mobile devices using Epson's
-Collaborate with laptops and mobile devices using whiteboard annotation
-Display content from two sources simultaneously, with split-screen, such as a lesson plan and live feed from a document camera, without needing two separate display devices.
-Dual-pen and finger-touch annotation for easy control
Enjoy a larger display size of up to 100 inches in classrooms and other teaching spaces with this 4,000 lumens WUXGA product. It benefits from Epson's equally high white and colour light output (CLO) to deliver bright and vivid images. And with a 2,500,000:1 dynamic contrast ratio blacks are dark and images crisp and clear.
Bring the classroom to life with large, scalable images
Enjoy a larger display size of up to 100 inches in classrooms and other teaching spaces with this 4,000 lumens WUXGA product. It benefits from Epson's equally high white and colour light output (CLO) to deliver bright and vivid images. And with a 2,500,000:1 dynamic contrast ratio blacks are dark and images crisp and clear.
Hassle-free lessons
Ease of connectivity and simple set-up means lessons get underway without delay. Auto Power On starts up the device when a cable connection is detected. HDMI connectivity also means that students benefit from clearer, sharper content, and a 16W integrated speaker and microphone input remove the need for additional audio installation.
Collaborate seamlessly
Make collaboration simple, with digital annotation, finger-touch control, and the ability for staff and pupils to present from their own devices
-Multi-PC projection software allows teachers and students to share content simultaneously. The moderator function allows teachers to remain in control, choosing what student content to display. Wireless connectivity via an optional USB dongle (ELPAP10) makes it easy to connect a range of mobile devices using Epson's
-Collaborate with laptops and mobile devices using whiteboard annotation
-Display content from two sources simultaneously, with split-screen, such as a lesson plan and live feed from a document camera, without needing two separate display devices.
-Dual-pen and finger-touch annotation for easy control
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1778 - 2540 mm (70 - 100") |
| Projection distance | 0.4 - 0.6 m |
| Contrast ratio (dynamic) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projector brightness (economic mode) | 2800 ANSI lumens |
| Keystone correction, vertical | -3 - 3° |
| Keystone correction, horizontal | -3 - 3° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Zoom type | Auto |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 4.2 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 0.27 - 0.37:1 |
| Zoom type | Auto |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| RS-232C | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| S-Video inputs quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Grey, White |
| RS-232C | Yes |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Performance | |
| Password protection | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Features | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 30 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Grey, White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Wall |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 423 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 332 W |
| Packaging data | |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Bundled software | Easy Interactive Tools, Epson Projector Management Software, EasyMP Multi PC Projection |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 335 mm |
| Weight | 11.2 kg |
| Width | 494 mm |
| Depth | 437 mm |
| Height | 175 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Bundled software | Easy Interactive Tools, Epson Projector Management Software, EasyMP Multi PC Projection |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Other features | |
| RS-232C | Yes |
| Power consumption (economy mode) | 332 W |