We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EB-5530U with 3 replacement lamps
SKU
V11H824041LP
Category: Data Projectors
| SKU | V11H824041LP |
|---|---|
| EAN | 8715946647432 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
Entry-level WUXGA installation projector
The EB-5530U has been designed as an entry-level installation projector for boardrooms and classrooms, offering outstanding performance and wide-ranging connectivity options for an affordable price. On top of this, you'll also get 20,000 hours of lamp life in normal mode.
5,500-lumen brightness for crisp, clear images
The EB-5530U offers bright 5,500-lumen projection, meaning vivid colours, deep blacks and sharp, readable text, even in daylight or a well-lit room. As well as great performance, this adds significant extra flexibility in installation.
HDBaseT means easy wired connection
Compatibility with HDBaseT means the EB-5530U offers a wired connection over a single cable for simple signal transmission and control.
Wide lens shift and central lens allow for easy installation
Installing the EB-5530U is incredibly easy, thanks to wide vertical and horizontal lens shift, as well as a centrally-mounted lens, ensuring this versatile projector is suitable for a wide variety of boardrooms, halls and classrooms.
Miracast connectivity permits direct peer to peer wireless connectivity
Miracast allows users to effortlessly transmit presentations, images or video from a smartphone or tablet to the projector screen.
20,000-hour lamp life
This EB-5530U model is designed to offer up to 5,000 hours of maintenance-free use per lamp in normal mode, and comes bundled with three replacement lamps to substantially increase your uptime.
Two HDMI connectors
Dual HDMI connectors permit multiple input devices to be plugged into the EB-5530U, saving time when switching from one device to another.
Improved colour and purer whites
Improved colours and whiter whites with less yellow mean that presentations and films will look brighter, more colourful and more accurate.
Boosted contrast and improved focus
Better contrast means that projected images will have greater sharpness and deeper blacks, while improved focus boosts readability and makes installation quicker and easier.
The EB-5530U has been designed as an entry-level installation projector for boardrooms and classrooms, offering outstanding performance and wide-ranging connectivity options for an affordable price. On top of this, you'll also get 20,000 hours of lamp life in normal mode.
5,500-lumen brightness for crisp, clear images
The EB-5530U offers bright 5,500-lumen projection, meaning vivid colours, deep blacks and sharp, readable text, even in daylight or a well-lit room. As well as great performance, this adds significant extra flexibility in installation.
HDBaseT means easy wired connection
Compatibility with HDBaseT means the EB-5530U offers a wired connection over a single cable for simple signal transmission and control.
Wide lens shift and central lens allow for easy installation
Installing the EB-5530U is incredibly easy, thanks to wide vertical and horizontal lens shift, as well as a centrally-mounted lens, ensuring this versatile projector is suitable for a wide variety of boardrooms, halls and classrooms.
Miracast connectivity permits direct peer to peer wireless connectivity
Miracast allows users to effortlessly transmit presentations, images or video from a smartphone or tablet to the projector screen.
20,000-hour lamp life
This EB-5530U model is designed to offer up to 5,000 hours of maintenance-free use per lamp in normal mode, and comes bundled with three replacement lamps to substantially increase your uptime.
Two HDMI connectors
Dual HDMI connectors permit multiple input devices to be plugged into the EB-5530U, saving time when switching from one device to another.
Improved colour and purer whites
Improved colours and whiter whites with less yellow mean that presentations and films will look brighter, more colourful and more accurate.
Boosted contrast and improved focus
Better contrast means that projected images will have greater sharpness and deeper blacks, while improved focus boosts readability and makes installation quicker and easier.
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Projection distance (wide) | 1.4 - 8.4 m |
| Projection distance (tele) | 2.5 - 15 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Projection distance | 2.5 - 15 m |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Zoom ratio | 1.8:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Projector brightness (economic mode) | 3700 ANSI lumens |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 5500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Light source | |
| Lamp power | 300 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.8:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 21.34 - 3.99 mm |
| Horizontal lens shift range | -50 - 50% |
| Vertical lens shift range | -10 - 10% |
| Zoom type | Manual |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial interface type | RS-232 |
| RS-232 ports | 1 |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission | |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Lamp power | 300 W |
| Performance | |
|---|---|
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop |
| Power | |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 411 W |
| Power consumption (standby) | 0.34 W |
| Power consumption (economy mode) | 309 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.9 kg |
| Width | 472 mm |
| Depth | 354 mm |
| Height | 159 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| RS-232 ports | 1 |
| Power consumption (economy mode) | 309 W |