We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce WF-2860DWF
SKU
C11CG28401
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CG28401 |
|---|---|
| EAN | 8715946649672 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
4-in-1 colour inkjet
You’ll be surprised just how many essential business features this affordable and compact 4-in-1 inkjet packs in. Connect easily via Wi-Fi, Wi-Fi Direct and Ethernet, and print in the way that suits you with NFC¹, Epson Connect², Apple AirPrint³ and Google Cloud Print. Thanks to the automatic document feeder (ADF) and double double-sided printing, you can use your time and budget more efficiently.
Compact and stylish
There’s no need to waste space; the 4-in-1 WF-2860DWF features a compact design. With its sleek and refined form, it’s easy to integrate this space-saving model into any home or small office setting.
Professional looking prints
Get high-quality prints thanks to Epson’s most advanced printhead technology, PrecisionCore. It’s renowned for its speed, quality, reliability and efficiency.
Easy to use
Speed through tasks using double-sided printing, 150-sheet front-loading paper cassette and 30-page ADF for multi-page scanning, copying and faxing. Navigation is intuitive thanks to the large LCD touch screen and new user interface. It's easy to work collaboratively; store or share documents online by scanning directly to cloud storage sites{s2.
Affordable solution
Featuring individual inks, Epson’s four-colour 502 ink provides reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay. Reduce costs even further with Epson's XL pack, that can can print 2.5x more pages{s4.
Get connected
Choose the connectivity solution that suits you with Wi-Fi, Wi-Fi Direct and Ethernet. Easily print documents from smart devices using NFC{s1, Apple AirPrint{s3 and Google Cloud Print. Take advantage of Epson's free mobile printing solutions including Email Print, that can send items to print from almost anywhere in the world{s2.
You’ll be surprised just how many essential business features this affordable and compact 4-in-1 inkjet packs in. Connect easily via Wi-Fi, Wi-Fi Direct and Ethernet, and print in the way that suits you with NFC¹, Epson Connect², Apple AirPrint³ and Google Cloud Print. Thanks to the automatic document feeder (ADF) and double double-sided printing, you can use your time and budget more efficiently.
Compact and stylish
There’s no need to waste space; the 4-in-1 WF-2860DWF features a compact design. With its sleek and refined form, it’s easy to integrate this space-saving model into any home or small office setting.
Professional looking prints
Get high-quality prints thanks to Epson’s most advanced printhead technology, PrecisionCore. It’s renowned for its speed, quality, reliability and efficiency.
Easy to use
Speed through tasks using double-sided printing, 150-sheet front-loading paper cassette and 30-page ADF for multi-page scanning, copying and faxing. Navigation is intuitive thanks to the large LCD touch screen and new user interface. It's easy to work collaboratively; store or share documents online by scanning directly to cloud storage sites{s2.
Affordable solution
Featuring individual inks, Epson’s four-colour 502 ink provides reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay. Reduce costs even further with Epson's XL pack, that can can print 2.5x more pages{s4.
Get connected
Choose the connectivity solution that suits you with Wi-Fi, Wi-Fi Direct and Ethernet. Easily print documents from smart devices using NFC{s1, Apple AirPrint{s3 and Google Cloud Print. Take advantage of Epson's free mobile printing solutions including Email Print, that can send items to print from almost anywhere in the world{s2.
| Performance | |
|---|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 200 - 800 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Paper input type | Paper tray |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Features | |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 200 - 800 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scan to | Cloud |
| Scan speed (black) | 5 inch/min |
| Scan speed (colour) | 5 inch/min |
| Image formats supported | BMP, JPEG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Fax | |
| Fax forwarding to | PC |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 100 pages |
| Speed dialling | Yes |
| Fax speed dialing (max numbers) | 100 |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax delayed sending | Yes |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Auto-redialing | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 95 g/m² |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet, NFC, USB, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Speed dialling | Yes |
| Recommended duty cycle | 200 - 800 pages per month |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Display | LCD |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (ready) | 5.3 W |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2016 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2016 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 375 mm |
| Depth | 347 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Packaging data | |
| Power cord included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Other features | |
| Speed dialling | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Control type | Touch |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |