We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EH-TW7400
SKU
V11H932041
Category: Data Projectors
| SKU | V11H932041 |
|---|---|
| EAN | 8715946663036 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
4K PRO-UHD projector¹
Make your home centre stage for all the action with this powerful 4K PRO-UHD¹ projector. It delivers exceptionally high quality images with a 200,000:1 dynamic contrast ratio, 4K-enhancement technology, 3LCD technology, Full HD, UHD BD and HDR support. It's even easy to install with motorised optics.
Enjoy the ultimate picture quality
Heighten your home cinematic experience with this powerful 4K PRO-UHD{s1 projector. 3LCD technology lets you avoid the 'rainbow effect' and enjoy vivid colours thanks to an equally high White and Colour Light Output of 2,400 lumens. HDR support reveals extra detail and depth, giving you natural yet richer colours. The ultra-wide colour gamut increases the range of lifelike colours. What’s more, see incredibly defined detail in the shadows with the high contrast ratio of 200,000:1 delivering deep blacks. Even in the fastest action scenes frame interpolation and Detail Enhancement ensure motion pictures are sharp and smooth.
Easy yet durable set-up
Watch a movie every day on the big screen for the next seven years{s2 thanks to its incredibly long lamp life that minimise replacements. Installation is simple and precise thanks to motorised optics including a powered 2.1x optical zoom, powered focus and powered lens shift of ±96.3% vertical and ±47.1% horizontal.
Watch your favourite movies as the director intended
It’s easy to watch films in the right aspect ratio; just store your ten favourite formats for selection at any time at the touch of a button. Its professional ISF calibration tools can be used for further control over the individual settings.
Make your home centre stage for all the action with this powerful 4K PRO-UHD¹ projector. It delivers exceptionally high quality images with a 200,000:1 dynamic contrast ratio, 4K-enhancement technology, 3LCD technology, Full HD, UHD BD and HDR support. It's even easy to install with motorised optics.
Enjoy the ultimate picture quality
Heighten your home cinematic experience with this powerful 4K PRO-UHD{s1 projector. 3LCD technology lets you avoid the 'rainbow effect' and enjoy vivid colours thanks to an equally high White and Colour Light Output of 2,400 lumens. HDR support reveals extra detail and depth, giving you natural yet richer colours. The ultra-wide colour gamut increases the range of lifelike colours. What’s more, see incredibly defined detail in the shadows with the high contrast ratio of 200,000:1 delivering deep blacks. Even in the fastest action scenes frame interpolation and Detail Enhancement ensure motion pictures are sharp and smooth.
Easy yet durable set-up
Watch a movie every day on the big screen for the next seven years{s2 thanks to its incredibly long lamp life that minimise replacements. Installation is simple and precise thanks to motorised optics including a powered 2.1x optical zoom, powered focus and powered lens shift of ±96.3% vertical and ±47.1% horizontal.
Watch your favourite movies as the director intended
It’s easy to watch films in the right aspect ratio; just store your ten favourite formats for selection at any time at the touch of a button. Its professional ISF calibration tools can be used for further control over the individual settings.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Projection distance | 3 - 6.3 m |
| Contrast ratio (typical) | 200000:1 |
| Zoom ratio | 2.1:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 2400 ANSI lumens |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 250 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 3500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 5000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 250 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 3500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 5000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 2.1:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Auto |
| Focal length range | 22.5 - 46.7 mm |
| Aperture range (F-F) | 2 - 3 |
| Horizontal lens shift range | -47.1 - 47.1% |
| Vertical lens shift range | -96.3 - 96.3% |
| Throw ratio | 1.35 - 2.84:1 |
| Video | |
| Video colour modes | Bright cinema, Cinema, Dynamic, Natural |
| Supported 3D formats | Side by side, Top and bottom |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission | |
| Noise level | 31 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| HDCP | Yes |
| Lamp power | 250 W |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.51 m |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 16 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.51 m |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 31 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Features | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Noise level | 31 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Power | |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 355 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (economy mode) | 271 W |
| Packaging data | |
| Package width | 512 mm |
| Package depth | 655 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 14.4 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 512 mm |
| Package depth | 655 mm |
| Package height | 260 mm |
| Weight | 11.2 kg |
| Width | 520 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 193 mm |
| Package weight | 14.4 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.51 m |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 16 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.51 m |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 271 W |