We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EH-TW9400
SKU
V11H928041
Category: Data Projectors
| SKU | V11H928041 |
|---|---|
| EAN | 8715946666310 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
4K PRO-UHD¹ projector
Film fanatics will revel in this powerful 4K PRO-UHD¹ projector’s impressive display. A combination of high-end technologies come together to deliver exceptional image quality with a high 1,200,000:1 dynamic contrast ratio, 4K-enhancement technology, 3LCD technology, Full HD, UHD BD and HDR support. And with motorised optics and calibration tools, it's easy to achieve an accurate display.
Enjoy the ultimate picture quality
Heighten your home cinematic experience with this powerful 4K PRO-UHD{s1 projector. 3LCD technology lets you avoid the 'rainbow effect' and enjoy vivid colours thanks to an equally high White and Colour Light Output of 2,600 lumens. HDR support reveals extra detail and depth, giving you natural yet richer colours. The ultra-wide colour gamut increases the range of lifelike colours. What’s more, see incredibly defined detail in the shadows with the high contrast ratio of 1,200,000:1 delivering deep blacks. Even in the fastest action scenes frame interpolation and Detail Enhancement ensure motion pictures are sharp and smooth.
Easy yet durable set-up
Watch a movie every day on the big screen for the next seven years{s2 thanks to its incredibly long lamp life that minimise replacements. Installation is simple and precise thanks to motorised optics including a powered 2.1x optical zoom, powered focus and powered lens shift of ±96.3% vertical and ±47.1% horizontal.
Enhanced controls
It's easy to view films in the right aspect ratio by storing your ten favourite formats. The projector is also compatible with CalMAN software and provides professional ISF calibration tools.
Film fanatics will revel in this powerful 4K PRO-UHD¹ projector’s impressive display. A combination of high-end technologies come together to deliver exceptional image quality with a high 1,200,000:1 dynamic contrast ratio, 4K-enhancement technology, 3LCD technology, Full HD, UHD BD and HDR support. And with motorised optics and calibration tools, it's easy to achieve an accurate display.
Enjoy the ultimate picture quality
Heighten your home cinematic experience with this powerful 4K PRO-UHD{s1 projector. 3LCD technology lets you avoid the 'rainbow effect' and enjoy vivid colours thanks to an equally high White and Colour Light Output of 2,600 lumens. HDR support reveals extra detail and depth, giving you natural yet richer colours. The ultra-wide colour gamut increases the range of lifelike colours. What’s more, see incredibly defined detail in the shadows with the high contrast ratio of 1,200,000:1 delivering deep blacks. Even in the fastest action scenes frame interpolation and Detail Enhancement ensure motion pictures are sharp and smooth.
Easy yet durable set-up
Watch a movie every day on the big screen for the next seven years{s2 thanks to its incredibly long lamp life that minimise replacements. Installation is simple and precise thanks to motorised optics including a powered 2.1x optical zoom, powered focus and powered lens shift of ±96.3% vertical and ±47.1% horizontal.
Enhanced controls
It's easy to view films in the right aspect ratio by storing your ten favourite formats. The projector is also compatible with CalMAN software and provides professional ISF calibration tools.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Projection distance | 3 - 6.3 m |
| Contrast ratio (typical) | 1200000:1 |
| Zoom ratio | 2.1:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 2600 ANSI lumens |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 250 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 3500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 5000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 250 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 3500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 5000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 2.1:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Auto |
| Focal length range | 22.5 - 46.7 mm |
| Aperture range (F-F) | 2 - 3 |
| Horizontal lens shift range | -47.1 - 47.1% |
| Vertical lens shift range | -96.3 - 96.3% |
| Throw ratio | 1.35 - 2.84:1 |
| Video | |
| Video colour modes | Bright cinema, Cinema, Dynamic, Natural |
| Supported 3D formats | Side by side, Top and bottom |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission | |
| Noise level | 24 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Lamp power | 250 W |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 24 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Features | |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 24 dB |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Country of origin | China |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Ceiling-mounted projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 355 W |
| Power consumption (standby) | 0.35 W |
| Power consumption (economy mode) | 271 W |
| Packaging data | |
| Package width | 512 mm |
| Package depth | 654 mm |
| Package height | 264 mm |
| Package weight | 14.4 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 512 mm |
| Package depth | 654 mm |
| Package height | 264 mm |
| Weight | 11 kg |
| Width | 520 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 200 mm |
| Package weight | 14.4 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 2 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 271 W |