We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson SureColor SC-S60600L
SKU
C11CH23301A0
Category: Large Format Printers
| SKU | C11CH23301A0 |
|---|---|
| EAN | 8715946676302 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video |
High-production signage printer
Create everything from simple signage to high-end display and décor on different substrates. The SC-S60600L offers the user enhanced reliability, productivity and media flexibility. Epson's bulk ink solution, with 1.5-litre ink pouches, ensures reduced downtime, convenience, and lower ink costs. As with all signage printers in the range, they're low-maintenance, highly reliable and easy to use.
Flexibility
Epson offers printers and inks that can confidently handle a wide range of substrates, which allows businesses to meet their clients' demanding briefs. The SC-S60600L prints on substrates, including: clear film, vinyl, canvas, and photographic paper.
Low TCO
Reduce print costs with Epson's bulk ink solution (large capacity 1.5-litre ink pouches) and minimse user intervention with automated head-cleaning, for longer uninterrupted print runs. Maintain accurate print costing with the LFP Accounting Tool.
Productivity
Users will benefit from ease of use, low maintenance, and fast print speeds with no loss of quality. Productivity is also enhanced by using Epson Edge Print Software, Epson Edge Control Dashboard and access to over 250 ICC profiles.
Reliability
All components are manufactured by Epson for consistently high-quality construction and durability. The SC-S60600L also features automated head maintenance and the ink mist collection system to further reduce downtime. All printers include a two year standard warranty, with extended warranty options available.
Create everything from simple signage to high-end display and décor on different substrates. The SC-S60600L offers the user enhanced reliability, productivity and media flexibility. Epson's bulk ink solution, with 1.5-litre ink pouches, ensures reduced downtime, convenience, and lower ink costs. As with all signage printers in the range, they're low-maintenance, highly reliable and easy to use.
Flexibility
Epson offers printers and inks that can confidently handle a wide range of substrates, which allows businesses to meet their clients' demanding briefs. The SC-S60600L prints on substrates, including: clear film, vinyl, canvas, and photographic paper.
Low TCO
Reduce print costs with Epson's bulk ink solution (large capacity 1.5-litre ink pouches) and minimse user intervention with automated head-cleaning, for longer uninterrupted print runs. Maintain accurate print costing with the LFP Accounting Tool.
Productivity
Users will benefit from ease of use, low maintenance, and fast print speeds with no loss of quality. Productivity is also enhanced by using Epson Edge Print Software, Epson Edge Control Dashboard and access to over 250 ICC profiles.
Reliability
All components are manufactured by Epson for consistently high-quality construction and durability. The SC-S60600L also features automated head maintenance and the ink mist collection system to further reduce downtime. All printers include a two year standard warranty, with extended warranty options available.
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 1440 x 1440 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Printing | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 1440 x 1440 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Copying | |
| Copying | No |
| Scanning | |
| Scanning | No |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 1440 x 1440 DPI |
| Paper handling | |
| Media width (rolls) | 1626 mm |
| Roll paper | Yes |
| Display | |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| USB connector | USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Internal memory | 512 MB |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Country of origin | China |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 512 MB |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 58.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2766 mm |
| Package width | 1100 mm |
| Package depth | 3480 mm |
| Depth | 1147 mm |
| Package height | 1820 mm |
| Height | 1338 mm |
| Package weight | 540 kg |
| Weight | 336 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1100 mm |
| Package depth | 3480 mm |
| Package height | 1820 mm |
| Package weight | 540 kg |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |