We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson PLQ-30M
SKU
C11CB64501A0
Category: Dot Matrix Printers
| SKU | C11CB64501A0 |
|---|---|
| EAN | 8715946632988 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Flexible passbook printer
The 'M' version of the PLQ-30 has a MSRW head for reading debit cards. Customers and staff alike will appreciate the PLQ-30M's unobtrusive noise levels, which are as low as 55dBA. It’s efficient, too – the print speed enhancer enables fast printing of bit image data under Windows environments to help cut queues.
Low total cost of ownership
Delivering substantial cost and energy savings, the PLQ-30M has a very low standby power consumption of 4.5W. Further reducing TCO, it can print around 10 million characters in draft mode between ribbon changes.
Flexible
It offers excellent passbook handling and data processing flexibility, thanks to its 128kb memory and capacity for passbooks up to 2.6mm thick.
Easy installation
Simple to install, the PLQ-30M features a choice of emulations plus parallel, serial and USB interfaces as standard for an easy fit into most IT environments.
Ultra-high-speed draft mode
High speed print speeds of 585 cps.
The 'M' version of the PLQ-30 has a MSRW head for reading debit cards. Customers and staff alike will appreciate the PLQ-30M's unobtrusive noise levels, which are as low as 55dBA. It’s efficient, too – the print speed enhancer enables fast printing of bit image data under Windows environments to help cut queues.
Low total cost of ownership
Delivering substantial cost and energy savings, the PLQ-30M has a very low standby power consumption of 4.5W. Further reducing TCO, it can print around 10 million characters in draft mode between ribbon changes.
Flexible
It offers excellent passbook handling and data processing flexibility, thanks to its 128kb memory and capacity for passbooks up to 2.6mm thick.
Easy installation
Simple to install, the PLQ-30M features a choice of emulations plus parallel, serial and USB interfaces as standard for an easy fit into most IT environments.
Ultra-high-speed draft mode
High speed print speeds of 585 cps.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width (columns) | 94 |
| Colour | No |
| Printing | |
| Maximum print speed (draft) | 390 cps |
| Maximum print speed (LQ) | 130 cps |
| Maximum printing width (columns) | 94 |
| Character sets | PC437, PC850, PC858, PC864 |
| Maximum print speed | 585 cps |
| Colour | No |
| Maximum print speed (NLQ) | 195 cps |
| Print technology | |
| Print head | 24-pin |
| Paper handling | |
| Paper tray media types | Envelopes |
| Single sheet thickness range | 0.065 - 0.19 mm |
| Multi-part paper thickness range | 0.12 - 0.53 mm |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Buffer size | 128 KB |
| Sound pressure level (printing) | 55 dB |
| Page description languages | Epson ESC/P2 |
| Memory | |
| Buffer size | 128 KB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Standard interfaces | Parallel, RS-232, USB 2.0 |
| Endurance | |
| Print head | 24-pin |
| Print head life | 400 million characters |
| Mean time between failures (MTBF) | 12000 h |
| Power | |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power consumption (typical) | 64 W |
| Power consumption (standby) | 4.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 384 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 203 mm |
| Weight | 8.9 kg |
| Design | |
| Product colour | Grey |