We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EcoTank ET-2712
SKU
C11CG86415CA
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CG86415CA |
|---|---|
| EAN | 8715946672915 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video |
Cartridge-free printing
Reduce your cost of ink by 90% on average with Epson’s cartridge-free ET-2712 EcoTank¹, which is supplied with high yield ink bottles. Its enhanced ultra-high ink filling system is easy and mess-free to fill thanks to the specially engineered ink bottles. Busy households are sure to appreciate this convenient solution that lets you forget about ink costs and running out of ink.
Minimise refills with cartridge-free printing
While keeping on top of ink replacements is unlikely to be on anyone’s priority list, running out of ink can be a massive hassle. EcoTank provides a stress-free solution - from the first set of inks its ultra-high capacity ink tanks can hold the equivalent of 88 cartridges' worth of ink{s1 on average. It's great for those that print lots as it minimises changing supplies.
Slash ink costs
This economical printer can save 90% on ink costs on average{s1. With one set of ink you can produce an impressive 4,500 pages in black and 7,500 in colour{s2.
Specially engineered for ease of use
EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Its front-facing tanks are engineered for mess-free refills and the bottles are designed to only allow the correct colours to be inserted. Thanks to the front ink level display, it's easy to see when it’s finally due for a refill.
Print from almost anywhere
It's easy to print from mobiles, tablets and laptops using EcoTank. With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send documents to print from smart devices using the Epson iPrint{s3 app. It can even receive files from almost anywhere in the world via Epson Email Print{s3.
Peace of mind
With a Micro Piezo printhead, EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a one year warranty.
Reduce your cost of ink by 90% on average with Epson’s cartridge-free ET-2712 EcoTank¹, which is supplied with high yield ink bottles. Its enhanced ultra-high ink filling system is easy and mess-free to fill thanks to the specially engineered ink bottles. Busy households are sure to appreciate this convenient solution that lets you forget about ink costs and running out of ink.
Minimise refills with cartridge-free printing
While keeping on top of ink replacements is unlikely to be on anyone’s priority list, running out of ink can be a massive hassle. EcoTank provides a stress-free solution - from the first set of inks its ultra-high capacity ink tanks can hold the equivalent of 88 cartridges' worth of ink{s1 on average. It's great for those that print lots as it minimises changing supplies.
Slash ink costs
This economical printer can save 90% on ink costs on average{s1. With one set of ink you can produce an impressive 4,500 pages in black and 7,500 in colour{s2.
Specially engineered for ease of use
EcoTank is more compact and easier to use than ever before. Its front-facing tanks are engineered for mess-free refills and the bottles are designed to only allow the correct colours to be inserted. Thanks to the front ink level display, it's easy to see when it’s finally due for a refill.
Print from almost anywhere
It's easy to print from mobiles, tablets and laptops using EcoTank. With Wi-Fi and Wi-Fi Direct, you can send documents to print from smart devices using the Epson iPrint{s3 app. It can even receive files from almost anywhere in the world via Epson Email Print{s3.
Peace of mind
With a Micro Piezo printhead, EcoTank provides a reliable printing solution which is backed by a one year warranty.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Card reader integrated | No |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 16 s |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Fax | |
| Faxing | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 4 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Print technology | |
|---|---|
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power consumption (average operating) | 12 W |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W |
| Power consumption (standby) | 4.3 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 375 mm |
| Depth | 347 mm |
| Height | 179 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 410 mm |
| Package weight | 5.6 g |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 410 mm |
| Package weight | 5.6 g |