We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson WorkForce Pro WF-C879RDTWFC
SKU
C11CH35401BS
Category: Multifunction Printers
| SKU | C11CH35401BS |
|---|---|
| EAN | 8715946675763 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
Epson's Small-in-One
The Epson Expression Home XP-215 comes with Epson Connect¹, offering greater flexibility and freedom. It allows you to quickly and easily print documents and photos over Wi-Fi from smartphones and tablet PCs. You can also print from anywhere in the world by emailing documents and photos directly to the printer.
Cloud Support
The automatic Wi-Fi set-up{s2 makes configuring laptops and computers to print and scan wirelessly extremely easy. You don’t need to know your network settings, as the XP-215 automatically finds the relevant connection settings in order to configure itself.
Automatic Wi-Fi set-up{s2
Cartridge sizes
The Epson Expression Home XP-215 comes with Epson Connect¹, offering greater flexibility and freedom. It allows you to quickly and easily print documents and photos over Wi-Fi from smartphones and tablet PCs. You can also print from anywhere in the world by emailing documents and photos directly to the printer.
Cloud Support
The automatic Wi-Fi set-up{s2 makes configuring laptops and computers to print and scan wirelessly extremely easy. You don’t need to know your network settings, as the XP-215 automatically finds the relevant connection settings in order to configure itself.
Automatic Wi-Fi set-up{s2
Cartridge sizes
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Duplex copying | No |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 2000 - 10000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | ESC/P-R, PCL 5c, PCL 5e, PostScript 3 |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 2000 - 10000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | White |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Sound pressure level (printing) | 53 dB |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum duty cycle | 75000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 1900 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 150 sheets |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Secure printing | Yes |
| Print speed (colour, normal quality, A3) | 13 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 13 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 11 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 11 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 5.5 s |
| Time to first page (black, normal) | 5.5 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 35 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| Maximum copy resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Duplex copying | No |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan resolution | 600 x 600 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Image formats supported | JPEG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Duplex scanning | Yes |
| Fax | |
| Faxing | Mono faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 550 pages |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 4 |
| Total input capacity | 1900 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 1900 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 150 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Print technology | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B4, B5, B6 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C4, C5, C6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter, Tabloid (media size) |
| Envelopes sizes | B6, C5, C6 |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,20x25 |
| Custom media width | 55 - 300 mm |
| Custom media length | 127 - 1200 mm |
| Paper tray media types | Glossy paper, Letterhead, Plain paper, Recycled paper |
| Paper tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 128-bit WEP, AES, TKIP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security | |
| Secure printing | Yes |
| Technical details | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Recommended duty cycle | 2000 - 10000 pages per month |
| Product colour | White |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.27 kWh/week |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (average operating) | 54 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.27 kWh/week |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Other features | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.27 kWh/week |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 621 mm |
| Depth | 751 mm |
| Height | 1177 mm |
| Weight | 141 kg |