We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EB-720
SKU
V11HA01040
Category: Data Projectors
| SKU | V11HA01040 |
|---|---|
| EAN | 8715946681870 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Agile collaborative laser display
Whatever the size of workspace, unrestricted and immersive presentations are now possible with this compact, affordable display solution. Due to a large display size, and flexible formats, content can be viewed from every angle, and participants can share directly from their own devices, for the perfect collaborative experience.
Whatever the size of workspace, unrestricted and immersive presentations are now possible with this compact, affordable display solution. Due to a large display size, and flexible formats, content can be viewed from every angle, and participants can share directly from their own devices, for the perfect collaborative experience.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| White light output | 3800 ANSI lumens |
| Colour light output | 3800 ANSI lumens |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Screen size compatibility | 1651 - 2794 mm (65 - 110") |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2660 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.4 cm (0.55") |
| Keystone correction, vertical | -3 - 3° |
| Keystone correction, horizontal | -3 - 3° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3800 ANSI lumens |
| Zoom type | Auto |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 3.7 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 0.32 - 0.43:1 |
| Zoom type | Auto |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio (L/R) in | 3 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Miracast | Yes |
| Sound emission | |
| Noise level | 36 dB |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 24 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Sustainability certificates | TCO |
| Performance | |
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 36 dB |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | No |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 36 dB |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 255 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 197 W |
| Packaging data | |
| Package width | 442 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package height | 312 mm |
| Package weight | 8.21 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Extron, Crestron (RS-232C only), Crestron Integrated Partner, Crestron RoomView, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 442 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package height | 312 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Width | 356 mm |
| Depth | 395 mm |
| Height | 133 mm |
| Package weight | 8.21 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 24 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | HTTPS, IPv4, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 197 W |