We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson Home Cinema EB-L200W
SKU
V11H991040
Category: Data Projectors
| SKU | V11H991040 |
|---|---|
| EAN | 8715946686097 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | No |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Bright, versatile laser projector
Bring sharp images and bright colours to any meeting room with our super-bright new business projector combined with HD-ready WXGA resolution. The EB-L200W is designed to stream and share with wireless LAN, Screen Mirroring and split screen with two or four inputs in one display.
Bring sharp images and bright colours to any meeting room with our super-bright new business projector combined with HD-ready WXGA resolution. The EB-L200W is designed to stream and share with wireless LAN, Screen Mirroring and split screen with two or four inputs in one display.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| White light output | 4200 ANSI lumens |
| Colour light output | 4200 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 736.6 - 7162.8 mm (29 - 282") |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1:1.62 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2940 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4200 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1:1.62 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 18.2 - 29.2 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.51 - 1.99 |
| Throw ratio | 1.38 - 2.24:1 |
| Offset | 10% |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 2 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| HDCP | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 36 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Sustainability certificates | TCO |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| HDCP | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 254 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 193 W |
| Packaging data | |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 6.17 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4, Extron |
| Supplier features | |
| Recommended gender | Any gender |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 232 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Width | 325 mm |
| Depth | 299 mm |
| Height | 90 mm |
| Package weight | 6.17 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 36 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 193 W |