We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EB-E10
SKU
V11H975040
Category: Data Projectors
N/A
Don’t let your need for a business projector hold you back from enjoying blockbusters on the big screen at home. This versatile XGA projector can do both. Even when there’s ambient light, its 3,600 lumens and 3LCD technology are capable of delivering a bright and clear picture. And its incredibly long lamp life means it’s great value for money.
Bigger is better
Whether you’re watching your favourite film or delivering a presentation, this projector can achieve an impressive 350 inch display. It's great quality too, with 3LCD technology that makes the display up to three times brighter than competitor products¹. In addition to its bright and vivid colours, the 15,000:1 contrast ratio produces defined shadows and deep blacks. From family and friends to business colleagues and clients, it's sure to get everyone’s attention.
High-quality, bright images
Even in bright rooms, this powerful yet affordable XGA projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's all thanks to 3LCD technology, which produces an equally high White and Colour Light Output of 3,600 lumens.
Long-lasting solution
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for your projection needs? This model's long-lasting lamp light source provideds you with 18 years' worth of entertainment².
Stress-free set-up
Here’s a projector that’s designed with portability and quick set up in mind. The carry case makes it easy to move from room to room, and you can quickly position the image with keystone correction and access content simply with the HDMI inputs.
Don’t let your need for a business projector hold you back from enjoying blockbusters on the big screen at home. This versatile XGA projector can do both. Even when there’s ambient light, its 3,600 lumens and 3LCD technology are capable of delivering a bright and clear picture. And its incredibly long lamp life means it’s great value for money.
Bigger is better
Whether you’re watching your favourite film or delivering a presentation, this projector can achieve an impressive 350 inch display. It's great quality too, with 3LCD technology that makes the display up to three times brighter than competitor products¹. In addition to its bright and vivid colours, the 15,000:1 contrast ratio produces defined shadows and deep blacks. From family and friends to business colleagues and clients, it's sure to get everyone’s attention.
High-quality, bright images
Even in bright rooms, this powerful yet affordable XGA projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's all thanks to 3LCD technology, which produces an equally high White and Colour Light Output of 3,600 lumens.
Long-lasting solution
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for your projection needs? This model's long-lasting lamp light source provideds you with 18 years' worth of entertainment².
Stress-free set-up
Here’s a projector that’s designed with portability and quick set up in mind. The carry case makes it easy to move from room to room, and you can quickly position the image with keystone correction and access content simply with the HDMI inputs.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Projection distance (wide) | 0.87 - 10.34 m |
| Projection distance (tele) | 0.87 - 10.34 m |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Screen size compatibility | 558.8 - 8890 mm (22 - 350") |
| Projection distance | 0 - 1.76 m |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2200 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.4 cm (0.55") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Zoom type | Auto |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 16.7 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 1.44 - 1.95:1 |
| Zoom type | Auto |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Ports & interfaces | |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| S-Video inputs quantity | 0 |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Lamp power | 210 W |
| Products per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 126 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| USB display function | 2 in 1: Image / Mouse |
| Performance | |
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | No |
| Password protection | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Standard throw projector |
| Housing material | Plastic |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 327 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| Packaging data | |
| Package width | 327 mm |
| Package depth | 376 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 3.72 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 327 mm |
| Package depth | 376 mm |
| Package height | 152 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Width | 302 mm |
| Depth | 237 mm |
| Height | 82 mm |
| Package weight | 3.72 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | AC |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 126 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |